Utvecklingsstudier A
Uppsala universitet, Uppsala · Freds- och utvecklingsstudier
- 30 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 19,58 i BI, 20,54 i BII, 1,15 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 285 sökande hittills, varav 49 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
27,0 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 285 | 49 | ||||
| HT 2026 | 19,58 | 20,54 | 1,15 | 243 | 8 | 9 |
| VT 2026 | 17,28 | 17,07 | 0,75 | 237 | 27 | 31 |
| HT 2025 | 19,43 | 19,35 | 1,10 | 220 | 17 | 17 |
| VT 2025 | 21,12 | 21,63 | 1,30 | 214 | 48 | 17 |
| HT 2024 | 18,70 | * | 0,85 | 185 | 15 | 20 |
| VT 2024 | 19,32 | 19,74 | 1,05 | 194 | 35 | 19 |
| HT 2023 | 15,67 | 16,65 | 0,70 | 166 | 13 | 14 |
| VT 2023 | 20,89 | – | 1,10 | 182 | 33 | 15 |
| HT 2022 | * | – | * | 168 | 24 | 30 |
| VT 2022 | 20,00 | – | 1,20 | 193 | 44 | 21 |
| HT 2021 | 18,42 | 14,41 | 0,95 | 184 | 24 | 22 |
| VT 2021 | 21,25 | – | 1,25 | 210 | 44 | 6 |
| HT 2020 | * | * | * | 189 | 23 | 30 |
| VT 2020 | * | * | * | 175 | 36 | 33 |
| HT 2019 | * | * | * | 201 | 16 | 26 |
| VT 2019 | 17,66 | 17,08 | 0,95 | 281 | 104 | 95 |
| HT 2018 | * | * | * | 174 | 21 | 27 |
| VT 2018 | 18,42 | 11,85 | 1,10 | 282 | 107 | 86 |
| HT 2017 | 18,70 | 19,85 | 0,70 | 199 | 11 | 14 |
| VT 2017 | 19,74 | 21,60 | 1,30 | 270 | 90 | 75 |
| HT 2016 | 19,24 | 18,35 | 1,05 | 205 | 8 | 12 |
| VT 2016 | 20,70 | 17,55 | 1,35 | 308 | 86 | 56 |
| HT 2015 | 19,30 | 16,70 | 1,15 | 264 | 25 | 23 |
| VT 2015 | 22,00 | 22,50 | 1,40 | 440 | 117 | 56 |
| HT 2014 | 18,10 | 16,95 | 0,80 | 324 | 25 | 30 |
| VT 2014 | 19,77 | 21,40 | 1,05 | 378 | 99 | 74 |
| HT 2013 | 19,20 | – | 0,95 | 294 | 25 | 15 |
| VT 2013 | 20,00 | – | 1,00 | 328 | 116 | 76 |
| HT 2012 | 18,37 | 19,40 | 0,80 | 246 | 23 | 30 |
| VT 2012 | 20,65 | – | 1,50 | 262 | 75 | 30 |
| HT 2011 | * | * | * | 245 | 27 | 46 |
| VT 2011 | * | * | * | 227 | 54 | 50 |
| HT 2010 | 16,21 | 15,56 | * | 240 | 35 | 40 |
| VT 2010 | * | 294 | 49 | 46 | ||
| HT 2009 | * | 279 | 41 | 53 | ||
| VT 2009 | * | 262 | 59 | 62 | ||
| HT 2008 | * | 246 | 50 | 45 | ||
| VT 2008 | * | 62 |
Om kursen
En utbildning i ämnet utvecklingsstudier syftar till att öka förståelsen för politisk, ekonomisk och social utveckling i ett globalt perspektiv. Vid Uppsala universitet ges utvecklingsstudier vid statsvetenskapliga institutionen, vilket ger ämnet en tydlig statsvetenskaplig profil med fokus på utvecklingspolitik, styrning och policyanalys. På detta sätt svarar kurser i utvecklingsstudier mot en allt högre efterfrågan på statsvetenskaplig kompetens på den internationella arbetsmarknaden.
Kurser i utvecklingsstudier ger ökade kunskaper om såväl grundläggande teoretiska begrepp inom utvecklingsdiskursen som om empiriska, verklighetsrelaterade utvecklingsutmaningar. Syftet är att ge nyanserade analytiska perspektiv till utvecklingsprocesser i nationella, regionala och internationella kontexter.
Denna kurs behandlar grundläggande utvecklingsfrågor om demokrati och styrning, hållbar utveckling, jämställdhet och fattigdom.
Då kursen ges på engelska och litteraturen är på engelska förutsätts goda kunskaper i engelska.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a2, Engelska 6. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,58 | 4 | 30 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 20,54 | 1 | 6 |
| HP | Högskoleprovet | 1,15 | 3 | 21 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 0 |
| PDSV | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PHEN | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 2 |
| PHKS | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PHRE | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PHSE | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PMA | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PMJK | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PSAM | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PSPL | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet
- Freds- och konfliktkunskap A IUppsala universitet · Distans · HT 2026BI19,55HP1,05Sökande796
- Freds- och konfliktkunskap AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,27HP1,25Sökande632
- Freds- och konfliktkunskap A IIUppsala universitet · Distans · VT 2026BI19,06HP0,90Sökande533
- Freds- och konfliktkunskap BUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI*HP*Sökande102
- Utvecklingsstudier BUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,53HP–Sökande80
- Krig och fred på filmUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sökande79
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 167 | 69 % | 7 | 78 % |
| Män | 76 | 31 % | 2 | 22 % |
| 24 år eller yngre | 192 | 79 % | 7 | 78 % |
| 25–34 år | 49 | 20 % | 2 | 22 % |
| 35 år eller äldre | 2 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Utvecklingsstudier A vid Uppsala universitet?
HT 2026 krävdes minst 19,58 i BI, 20,54 i BII, 1,15 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Utvecklingsstudier A HT 2026?
243 personer sökte, och 8 hade kursen som förstahandsval. 9 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod