Freds- och konfliktkunskap A
Uppsala universitet, Uppsala · Freds- och utvecklingsstudier
- 30 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 19,27 i BI, 19,58 i BII, 1,25 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,0 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,27 | 19,58 | 1,25 | 632 | 52 | 45 |
| HT 2025 | 19,38 | 21,88 | 1,15 | 598 | 65 | 45 |
| HT 2024 | 18,70 | 19,35 | 1,05 | 414 | 37 | 43 |
| HT 2023 | 18,39 | 18,40 | 1,00 | 392 | 54 | 41 |
| HT 2022 | 19,90 | 19,21 | 1,25 | 506 | 65 | 45 |
| HT 2021 | 18,82 | 19,73 | 1,05 | 474 | 55 | 50 |
| HT 2020 | 18,75 | 18,47 | 0,90 | 498 | 53 | 55 |
| HT 2019 | 18,05 | 18,70 | 0,90 | 459 | 56 | 49 |
| HT 2018 | 17,92 | 17,55 | 0,85 | 431 | 48 | 48 |
| HT 2017 | 17,29 | 14,72 | 0,95 | 492 | 37 | 44 |
| HT 2016 | 19,15 | 17,67 | 0,75 | 494 | 56 | 42 |
| HT 2015 | 17,80 | 16,72 | 1,00 | 575 | 48 | 70 |
| HT 2014 | 18,40 | 19,69 | 1,00 | 545 | 62 | 50 |
| HT 2013 | 19,80 | 18,70 | 1,00 | 562 | 52 | 50 |
| HT 2012 | 20,15 | 22,34 | 1,10 | 548 | 69 | 60 |
| HT 2011 | 17,49 | 19,37 | * | 477 | 57 | 70 |
| HT 2010 | * | * | * | 505 | 78 | 105 |
| HT 2009 | * | 628 | 108 | 115 | ||
| HT 2008 | * | 473 | 75 | 76 |
Om kursen
Kursen ger kunskap om freds- och konfliktforskningens centrala frågeställningar och begrepp, samt om centrala forskningsresultat rörande väpnade konflikters uppkomst, utveckling och lösning. Kursen syftar vidare till att öva förmågan att självständigt genomföra en konfliktanalys. Kursen består av fyra moment om vardera 7,5 hp.
All undervisning sker på engelska.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,27 | 21 | 83 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,58 | 2 | 13 |
| HP | Högskoleprovet | 1,25 | 16 | 63 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 2 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 0 |
| PDSV | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PEKT1 | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PHAR | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PHEN | Särskild urvalsgrupp | 45 | 2 | 3 |
| PHHI | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PHKS | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| PHLV | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 1 |
| PHSE | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PMA | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PMJK | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| PPOL | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| PSAM | Särskild urvalsgrupp | 38 | 1 | 1 |
| PSPL | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet
- Freds- och konfliktkunskap A IUppsala universitet · Distans · HT 2026BI19,55HP1,05Sökande796
- Freds- och konfliktkunskap A IIUppsala universitet · Distans · VT 2026BI19,06HP0,90Sökande533
- Utvecklingsstudier AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,58HP1,15Sökande243
- Freds- och konfliktkunskap BUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI*HP*Sökande102
- Utvecklingsstudier BUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,53HP–Sökande80
- Krig och fred på filmUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sökande79
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 395 | 63 % | 27 | 60 % |
| Män | 237 | 38 % | 18 | 40 % |
| 24 år eller yngre | 498 | 79 % | 34 | 76 % |
| 25–34 år | 117 | 19 % | 10 | 22 % |
| 35 år eller äldre | 17 | 3 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Freds- och konfliktkunskap A vid Uppsala universitet?
HT 2026 krävdes minst 19,27 i BI, 19,58 i BII, 1,25 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Freds- och konfliktkunskap A HT 2026?
632 personer sökte, och 52 hade kursen som förstahandsval. 45 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod