Statistik A
Uppsala universitet, Uppsala
- 30 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 20,42 i BI, 22,50 i BII, 1,65 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 372 sökande hittills, varav 50 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
16,2 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 372 | 50 | ||||
| HT 2026 | 20,42 | 22,50 | 1,65 | 406 | 51 | 25 |
| VT 2026 | 17,96 | 19,30 | 1,25 | 358 | 51 | 57 |
| HT 2025 | 20,55 | 20,30 | 1,45 | 370 | 45 | 29 |
| VT 2025 | 18,17 | 18,04 | 1,15 | 284 | 45 | 52 |
| HT 2024 | 22,08 | – | 1,30 | 304 | 45 | 25 |
| VT 2024 | 16,08 | 18,53 | 0,95 | 203 | 29 | 42 |
| HT 2023 | 17,60 | * | 0,75 | 218 | 35 | 38 |
| VT 2023 | * | * | * | 157 | 31 | 31 |
| HT 2022 | 15,70 | 17,95 | 1,00 | 173 | 23 | 24 |
| VT 2022 | * | * | * | 161 | 27 | 40 |
| HT 2021 | 19,32 | 18,90 | 1,50 | 219 | 35 | 25 |
| VT 2021 | 15,88 | 14,26 | 0,85 | 217 | 43 | 50 |
| HT 2020 | 18,10 | 21,30 | 1,25 | 268 | 46 | 35 |
| VT 2020 | * | * | * | 160 | 30 | 35 |
| HT 2019 | 17,85 | 17,18 | 1,10 | 223 | 45 | 45 |
| VT 2019 | * | * | * | 198 | 30 | 42 |
| HT 2018 | 17,29 | 16,40 | 1,30 | 250 | 29 | 27 |
| VT 2018 | * | * | * | 245 | 25 | 48 |
| HT 2017 | 17,34 | 19,25 | 1,05 | 262 | 27 | 30 |
| VT 2017 | 18,10 | 17,99 | 1,20 | 226 | 33 | 27 |
| HT 2016 | 17,60 | 15,80 | 1,05 | 238 | 25 | 40 |
| VT 2016 | 12,31 | 14,45 | 0,65 | 197 | 28 | 50 |
| HT 2015 | 17,00 | 18,75 | 1,25 | 254 | 38 | 40 |
| VT 2015 | * | * | * | 187 | 21 | 44 |
| HT 2014 | * | * | * | 223 | 20 | 50 |
| VT 2014 | 15,50 | 15,05 | 0,55 | 172 | 22 | 40 |
| HT 2013 | 14,15 | 15,56 | 0,95 | 229 | 26 | 50 |
| VT 2013 | * | * | * | 135 | 13 | 33 |
| HT 2012 | * | * | * | 193 | 32 | 45 |
| VT 2012 | * | * | * | 105 | 20 | 27 |
| HT 2011 | * | * | * | 159 | 19 | 25 |
| VT 2011 | * | * | * | 126 | 17 | 25 |
| HT 2010 | 16,90 | 20,34 | * | 164 | 19 | 20 |
| VT 2010 | * | 92 | 8 | 21 | ||
| HT 2009 | * | 87 | 13 | 23 | ||
| VT 2009 | * | 67 | 14 | 17 | ||
| HT 2008 | * | 78 | 18 | 16 | ||
| VT 2008 | * | 17 |
Om kursen
Grundläggande statistik och dataanalys 1: Kursen ger en grundläggande introduktion till statistisk deskription, sannolikhetslära och inferensteori. I kursen presenteras och diskuteras hur statistiska metoder kan användas för olika tillämpningsområden. I kursen ingår även en introduktion till programmering där du får lära dig hantera data för att genomföra statistiska analyser.
Grundläggande statistik och dataanalys 2: Kursen behandlar design av statistiska undersökningar, såsom urvalsundersökningar och randomiserade experiment, samt regressionsanalys. Fokus i kursen ligger på att ge dig de verktyg som behövs för analys av data med vanligt förekommande statistiska metoder.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,42 | 4 | 62 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 22,50 | 1 | 30 |
| HP | Högskoleprovet | 1,65 | 4 | 73 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 0 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 0 |
| DA | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| DAEKO | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| PDSV | Särskild urvalsgrupp | * | 7 | 0 |
| PEKT1 | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| PGEM | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 1 |
| PHEN | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| PHKS | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PPOL | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| PSAM | Särskild urvalsgrupp | 19 | 4 | 3 |
| PSDA | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i vid Uppsala universitet
- Företagsekonomi AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,26HP1,40Sökande1 318
- Ledarskap - kvalitet - förbättring AUppsala universitet · Distans · HT 2026BI21,25HP1,50Sökande1 088
- Nationalekonomi AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,17HP1,30Sökande1 008
- Ekonomisk historia AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,65HP1,25Sökande517
- Medie- och kommunikationsvetenskap AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,58HP0,90Sökande510
- Företagsekonomi BUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,47HP1,30Sökande389
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 161 | 40 % | 7 | 28 % |
| Män | 245 | 60 % | 18 | 72 % |
| 24 år eller yngre | 313 | 77 % | 22 | 88 % |
| 25–34 år | 74 | 18 % | 1 | 4 % |
| 35 år eller äldre | 19 | 5 % | 2 | 8 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Statistik A vid Uppsala universitet?
HT 2026 krävdes minst 20,42 i BI, 22,50 i BII, 1,65 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Statistik A HT 2026?
406 personer sökte, och 51 hade kursen som förstahandsval. 25 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod