Medie- och kommunikationsvetenskap A
Uppsala universitet, Uppsala
- 30 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 18,58 i BI, 17,95 i BII, 0,90 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,2 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,58 | 17,95 | 0,90 | 510 | 60 | 71 |
| VT 2026 | 17,99 | 18,96 | 0,85 | 528 | 107 | 65 |
| HT 2025 | 19,64 | 19,87 | 1,05 | 578 | 69 | 40 |
| VT 2025 | 18,59 | 19,88 | 0,95 | 575 | 108 | 60 |
| HT 2024 | 18,75 | 18,49 | 1,00 | 608 | 69 | 70 |
| VT 2024 | 17,76 | 16,80 | 0,80 | 498 | 84 | 80 |
| HT 2023 | 19,60 | 18,18 | 0,95 | 566 | 90 | 62 |
| VT 2023 | 16,30 | 16,32 | 0,60 | 462 | 101 | 100 |
| HT 2022 | 18,28 | 18,20 | 0,95 | 550 | 77 | 62 |
| VT 2022 | 13,72 | 15,41 | * | 393 | 82 | 100 |
| HT 2021 | 18,30 | 18,05 | 0,90 | 520 | 73 | 80 |
| VT 2021 | * | * | * | 490 | 91 | 122 |
| HT 2020 | 16,20 | 14,95 | 0,60 | 649 | 88 | 130 |
| VT 2020 | * | * | * | 387 | 77 | 86 |
| HT 2019 | 14,75 | 16,78 | * | 470 | 63 | 110 |
| VT 2019 | * | * | * | 415 | 75 | 90 |
| HT 2018 | 17,19 | 17,20 | 0,55 | 569 | 61 | 100 |
| VT 2018 | * | * | * | 496 | 93 | 117 |
| HT 2017 | 17,00 | 17,34 | 0,75 | 661 | 71 | 95 |
| VT 2017 | * | * | * | 491 | 82 | 115 |
| HT 2016 | * | * | * | 658 | 100 | 157 |
| VT 2016 | 14,80 | 14,42 | 0,40 | 551 | 88 | 120 |
| HT 2015 | 17,90 | 18,19 | 1,00 | 669 | 89 | 90 |
| VT 2015 | 15,10 | 15,10 | 0,45 | 535 | 95 | 120 |
| HT 2014 | 17,30 | 16,90 | 0,80 | 756 | 138 | 120 |
| VT 2014 | 15,80 | 15,95 | 0,65 | 570 | 92 | 99 |
| HT 2013 | 16,60 | 16,70 | 0,80 | 714 | 114 | 120 |
| VT 2013 | 16,74 | 19,20 | 0,80 | 546 | 101 | 90 |
| HT 2012 | 16,70 | 14,70 | 0,60 | 618 | 120 | 110 |
| VT 2012 | 16,70 | 17,85 | 0,60 | 428 | 99 | 90 |
| HT 2011 | 16,31 | 17,60 | * | 597 | 101 | 100 |
| VT 2011 | 12,89 | 13,70 | * | 468 | 99 | 120 |
| HT 2010 | 15,80 | 17,11 | 0,60 | 616 | 114 | 111 |
| VT 2010 | * | 445 | 101 | 100 | ||
| HT 2009 | * | 525 | 106 | 110 | ||
| VT 2009 | * | 284 | 73 | 75 | ||
| HT 2008 | * | 356 | 82 | 92 | ||
| VT 2008 | * | 76 |
Samma kursnamn på andra håll
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 18,58 | 0,90 | 510 |
| Södertörns högskola | Huddinge | 19,32 | 1,30 | 285 |
Jämför alla 2 alternativ. Samma namn betyder inte alltid samma innehåll.
Om kursen
Kurserna i detta kurspaket ger en introduktion till centrala begrepp, praktiker, utmaningar, teorier och metoder inom medie- och kommunikationsvetenskap och de tre fälten mediestudier, kommunikationsstudier och journalistikstudier. Vad är kommunikation? Hur kommunicerar vi? Hur har medierna utvecklats och vilka är dess politiska, ekonomiska, kulturella och sociala roller i samhället? Vilken roll har kommunikationen för organisationer? Vad är journalistik? Varför är journalistik viktigt för samhället? Detta är ett axplock av frågeställningar som du som student får diskutera och lära dig mer om på kursen.
Delar av kursen kan komma att ges på engelska.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,58 | 33 | 66 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 17,95 | 3 | 10 |
| HP | Högskoleprovet | 0,90 | 24 | 46 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 1 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 1 |
| PDSV | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PEKT5 | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PHEN | Särskild urvalsgrupp | * | 3 | 0 |
| PHHI | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PHKS | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PHLV | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| PHMU | Särskild urvalsgrupp | * | 2 | 0 |
| PHRE | Särskild urvalsgrupp | * | 2 | 0 |
| PMA | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| PPOL | Särskild urvalsgrupp | * | 2 | 0 |
| PSAM | Särskild urvalsgrupp | * | 1 | 0 |
| PSPL | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i vid Uppsala universitet
- Företagsekonomi AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,26HP1,40Sökande1 318
- Ledarskap - kvalitet - förbättring AUppsala universitet · Distans · HT 2026BI21,25HP1,50Sökande1 088
- Nationalekonomi AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,17HP1,30Sökande1 008
- Ekonomisk historia AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,65HP1,25Sökande517
- Statistik AUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,42HP1,65Sökande406
- Företagsekonomi BUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,47HP1,30Sökande389
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 386 | 76 % | 48 | 68 % |
| Män | 124 | 24 % | 23 | 32 % |
| 24 år eller yngre | 440 | 86 % | 65 | 92 % |
| 25–34 år | 66 | 13 % | 6 | 8 % |
| 35 år eller äldre | 4 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap A vid Uppsala universitet?
HT 2026 krävdes minst 18,58 i BI, 17,95 i BII, 0,90 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Medie- och kommunikationsvetenskap A HT 2026?
510 personer sökte, och 60 hade kursen som förstahandsval. 71 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa kursen?
En kurs med samma namn finns också vid Södertörns högskola. Innehållet kan skilja sig åt.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod