Reglerteknik I (period 2)
Uppsala universitet, Uppsala · Övriga tekniska ämnen
- 5 hp
- Campus
- Deltid 33 %
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
UHR redovisar ingen poänggräns i de vanliga urvalsgrupperna för HT 2026.
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 138 sökande hittills, varav 46 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
1,1 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Kursstarter HT 2026
Kursen startar 2 gånger den här terminen. Siffrorna ovan gäller starten med flest sökande.
| Anmälningskod | Startperiod | Sökande | Antagna |
|---|---|---|---|
| UU-11802 | 2026P4 | 140 | 124 |
| UU-11803 | 2026P5 | 212 | 193 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 138 | 46 | ||||
| HT 2026 | 212 | 1 | 193 | |||
| VT 2026 | 103 | 37 | 92 | |||
| HT 2025 | 164 | 3 | 150 | |||
| VT 2025 | 93 | 39 | 89 | |||
| HT 2024 | 178 | 0 | 161 | |||
| VT 2024 | 102 | 46 | 95 | |||
| HT 2023 | 160 | 0 | 156 | |||
| VT 2023 | 89 | 37 | 83 | |||
| HT 2022 | 157 | 4 | 145 | |||
| VT 2022 | 105 | 45 | 100 | |||
| HT 2021 | 139 | 1 | 125 | |||
| VT 2021 | 86 | 35 | 81 | |||
| HT 2020 | 126 | 1 | 109 | |||
| VT 2020 | 86 | 37 | 69 | |||
| HT 2019 | 95 | 0 | 85 | |||
| VT 2019 | 110 | 47 | 97 | |||
| HT 2018 | 114 | 2 | 103 | |||
| VT 2018 | 103 | 43 | 97 | |||
| HT 2017 | 120 | 2 | 111 | |||
| VT 2017 | 119 | 48 | 107 | |||
| HT 2016 | 125 | 1 | 103 | |||
| VT 2016 | 135 | 62 | 122 | |||
| HT 2015 | 150 | 3 | 129 | |||
| VT 2015 | 135 | 62 | 122 | |||
| HT 2014 | 120 | 2 | 106 | |||
| VT 2014 | 129 | 49 | 120 | |||
| HT 2013 | 128 | 12 | 106 | |||
| VT 2013 | 110 | 50 | 101 | |||
| HT 2012 | 104 | 9 | 95 | |||
| VT 2012 | 104 | 45 | 98 | |||
| HT 2011 | 97 | 6 | 81 | |||
| VT 2011 | 128 | 59 | 111 | |||
| HT 2010 | 91 | 4 | 80 | |||
| VT 2010 | 89 | 28 | 69 | |||
| HT 2009 | 106 | 17 | 91 |
Om kursen
Kursen ger grundläggande kunskaper om metoder och datorbaserade hjälpmedel för att analysera och styra linjära dynamiska system.
Behörighet: 60 hp inom teknik/naturvetenskap inklusive Envariabelanalys, Linjär algebra II och genomgången Transformmetoder.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| KPEM | Särskild urvalsgrupp | * | 193 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i övriga tekniska ämnen vid Uppsala universitet
- Ledarskap och coachningUppsala universitet · Distans · VT 2026BI19,85HP0,95Sökande1 806
- Hållbar utveckling och CSRUppsala universitet · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande216
- Avancerad probabilistisk maskininlärningUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande194
- FörstärkningsinlärningUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI–HP–Sökande191
- DjupinlärningUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI–HP–Sökande186
- Elektromagnetism IIUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande171
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 62 | 29 % | 55 | 28 % |
| Män | 150 | 71 % | 138 | 72 % |
| 24 år eller yngre | 190 | 90 % | 176 | 91 % |
| 25–34 år | 21 | 10 % | 17 | 9 % |
| 35 år eller äldre | 1 | 0 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Reglerteknik I (period 2) vid Uppsala universitet?
UHR redovisar ingen poänggräns i de vanliga urvalsgrupperna för HT 2026.
Hur många sökte Reglerteknik I (period 2) HT 2026?
212 personer sökte, och 1 hade kursen som förstahandsval. 193 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod