Ledarskap och coachning
Uppsala universitet · Övriga tekniska ämnen
- 5 hp
- Distans
- Deltid 33 %
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 krävdes minst 19,85 i BI, 19,52 i BII, 0,95 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 711 sökande hittills, varav 247 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
9,5 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 711 | 247 | ||||
| VT 2026 | 19,85 | 19,52 | 0,95 | 1 806 | 264 | 190 |
| VT 2025 | 19,54 | 20,40 | 0,85 | 1 672 | 301 | 190 |
| VT 2024 | 19,80 | 20,40 | 1,10 | 1 765 | 293 | 160 |
| VT 2023 | 20,20 | 20,22 | 1,10 | 1 761 | 297 | 160 |
| VT 2022 | 19,60 | 20,15 | 1,05 | 1 663 | 235 | 180 |
| HT 2021 | 20,55 | 20,55 | 1,10 | 1 919 | 244 | 140 |
| VT 2021 | 20,89 | 20,97 | 1,35 | 1 879 | 236 | 91 |
| HT 2020 | 19,90 | 20,24 | 0,85 | 2 171 | 254 | 185 |
| HT 2019 | 20,10 | 20,46 | 1,05 | 2 062 | 268 | 165 |
| HT 2018 | 20,30 | 20,83 | 1,10 | 2 372 | 308 | 160 |
| HT 2017 | 21,80 | 22,20 | 1,60 | 2 173 | 281 | 51 |
Om kursen
Kursen omfattar olika begrepp såsom coachning, mentorskap och handledning där vi studerar skillnaderna mellan dessa. Koppling till ledarskapet och chefens roll till de olika begreppen kommer att studeras. Även inlärningsstilar kommer att kartläggas och analyseras. Kursen belyser också ansvar och roller kring handledning och coachning där både ett arbetsgivaransvar och individansvar studeras.
Distanskursens upplägg: Kursen är helt webbaserad och undervisningen sker via en lärplattform. Tillgång till dator med högtalare, mikrofon, kamera och internetuppkoppling krävs för att följa kursen. Obligatoriska nätbaserade seminarier som ges på schemalagda tider förekommer. För varje seminarium erbjuds flera alternativa tider och studenter väljer lämplig tid i samråd med kursansvarig lärare.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,85 | 90 | 700 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,52 | 17 | 238 |
| HP | Högskoleprovet | 0,95 | 56 | 124 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 3 | 14 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 64 |
| KPEM | Särskild urvalsgrupp | * | 24 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i övriga tekniska ämnen vid Uppsala universitet
- Hållbar utveckling och CSRUppsala universitet · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande216
- Reglerteknik I (period 2)Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande212
- Avancerad probabilistisk maskininlärningUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande194
- FörstärkningsinlärningUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI–HP–Sökande191
- DjupinlärningUppsala universitet · Uppsala · VT 2026BI–HP–Sökande186
- Elektromagnetism IIUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande171
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 348 | 75 % | 140 | 74 % |
| Män | 458 | 25 % | 50 | 26 % |
| 24 år eller yngre | 296 | 16 % | 44 | 23 % |
| 25–34 år | 405 | 22 % | 53 | 28 % |
| 35 år eller äldre | 1 105 | 61 % | 93 | 49 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Ledarskap och coachning vid Uppsala universitet?
VT 2026 krävdes minst 19,85 i BI, 19,52 i BII, 0,95 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Ledarskap och coachning VT 2026?
1 806 personer sökte, och 264 hade kursen som förstahandsval. 190 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod