Projektledning I
Linnéuniversitetet · Företagsekonomi
- 15 hp
- Distans
- Halvfart
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 20,37 i BI, 20,02 i BII, 0,95 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 2 387 sökande hittills, varav 510 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
10,2 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 2 387 | 510 | ||||
| HT 2026 | 20,37 | 20,02 | 0,95 | 2 540 | 505 | 250 |
| VT 2026 | 20,52 | 20,10 | 1,05 | 2 036 | 539 | 180 |
| HT 2025 | 19,74 | 20,46 | 0,90 | 2 251 | 542 | 260 |
| VT 2025 | 18,85 | 19,10 | 0,65 | 1 870 | 497 | 400 |
| HT 2024 | 18,70 | 18,75 | 0,60 | 2 116 | 474 | 450 |
| VT 2024 | 18,60 | 19,62 | 0,65 | 1 755 | 440 | 400 |
| HT 2023 | 18,97 | 19,29 | 0,45 | 1 676 | 372 | 400 |
| VT 2023 | 17,34 | 17,81 | 0,45 | 1 360 | 341 | 425 |
| HT 2022 | 20,00 | 19,71 | 0,95 | 1 490 | 317 | 160 |
| VT 2022 | 18,28 | 17,50 | 0,55 | 1 193 | 258 | 325 |
| HT 2021 | 18,66 | 18,72 | 0,75 | 1 657 | 325 | 350 |
| VT 2021 | 19,84 | 19,31 | 1,00 | 1 882 | 433 | 250 |
| HT 2020 | 19,52 | 19,88 | 0,80 | 2 470 | 525 | 350 |
| VT 2020 | 19,08 | 18,80 | 0,60 | 1 551 | 378 | 350 |
| HT 2019 | 18,47 | 18,46 | 0,70 | 1 762 | 376 | 425 |
| VT 2019 | 19,10 | 19,25 | 0,75 | 1 605 | 379 | 300 |
| HT 2018 | 16,10 | 17,10 | * | 996 | 207 | 350 |
| VT 2018 | 20,20 | 19,66 | 0,90 | 1 979 | 422 | 300 |
| HT 2017 | 19,58 | 19,77 | 0,90 | 1 801 | 294 | 280 |
| VT 2017 | 19,72 | 20,32 | 1,00 | 2 066 | 369 | 270 |
Samma kursnamn på andra håll
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet | Distans | 20,37 | 0,95 | 2 540 |
| Malmö universitet | Malmö | 17,24 | 0,70 | 448 |
Jämför alla 2 alternativ. Samma namn betyder inte alltid samma innehåll.
Om kursen
Projekt är en vanlig arbetsform inom både näringsliv, offentlig sektor och ideella organisationer. I den här kursen får du en bred introduktion till projektledning och utvecklar kunskaper som hjälper dig att planera, genomföra och följa upp projekt i olika verksamheter.
Du får arbeta med projektets centrala områden: projektmetod, projektledarskap och projektkommunikation. Kursen behandlar grundläggande modeller, metoder och verktyg för projektarbete och ger dig förståelse för hur roller, ansvar och samarbete påverkar projektets resultat. Du får även fördjupa dig i hur grupper fungerar, hur ledarskap utövas i tillfälliga organisationer och hur effektiv kommunikation bidrar till framgångsrika projekt.
Genom kursen utvecklar du kunskaper och färdigheter inom projektplanering samt förståelse för ledarskap, kommunikation och grupprocesser i projekt.
Kunskaper om projektledning är efterfrågade inom många typer av verksamheter. Kursen passar dig som vill få en grundläggande förståelse för hur projekt planeras, organiseras och genomförs.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,37 | 72 | 785 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 20,02 | 11 | 231 |
| HP | Högskoleprovet | 0,95 | 82 | 190 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 2 | 26 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 137 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 4 |
| APGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 83 | 758 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i företagsekonomi vid Linnéuniversitetet
- Hälsofrämjande ledarskapLinnéuniversitetet · Distans · ST 2026BI21,20HP1,25Sökande2 146
- Introduktion till entreprenörskapLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,70HP1,15Sökande1 159
- StorytellingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,89HP0,80Sökande878
- Företagsekonomi I - organisation och ledarskapLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,56HP0,80Sökande838
- Företagsekonomi I - marknadsföringLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI15,56HP0,15Sökande734
- Business RelationsLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI–HP–Sökande444
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 887 | 74 % | 185 | 74 % |
| Män | 653 | 26 % | 65 | 26 % |
| 24 år eller yngre | 587 | 23 % | 47 | 19 % |
| 25–34 år | 967 | 38 % | 102 | 41 % |
| 35 år eller äldre | 986 | 39 % | 101 | 40 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Projektledning I vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 20,37 i BI, 20,02 i BII, 0,95 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Projektledning I HT 2026?
2 540 personer sökte, och 505 hade kursen som förstahandsval. 250 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa kursen?
En kurs med samma namn finns också vid Malmö universitet. Innehållet kan skilja sig åt.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod