Hälsofrämjande ledarskap
Linnéuniversitetet · Företagsekonomi
- Distans
- Halvfart
Vad krävdes för att komma in?
ST 2026 krävdes minst 21,20 i BI, 21,08 i BII, 1,25 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 1.
VT 2025 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
ST 2026
11,9 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ST 2026 | 21,20 | 21,08 | 1,25 | 2 146 | 524 | 180 |
| ST 2025 | 20,73 | 21,04 | 1,10 | 1 857 | 428 | 230 |
| VT 2025 | * | * | * | 581 | 70 | 400 |
| ST 2024 | 20,31 | 20,33 | 1,05 | 1 435 | 318 | 230 |
| VT 2024 | * | * | * | 604 | 60 | 350 |
| ST 2023 | 20,21 | 20,30 | 1,10 | 2 004 | 511 | 380 |
| VT 2023 | 12,90 | 13,60 | * | 711 | 88 | 380 |
| ST 2022 | 21,30 | 21,33 | 1,35 | 2 010 | 570 | 150 |
| VT 2022 | * | * | * | 608 | 45 | 320 |
| VT 2021 | 19,70 | 20,67 | 0,95 | 858 | 89 | 100 |
Samma kursnamn på andra håll
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet | Distans | 21,20 | 1,25 | 2 146 |
| Högskolan i Gävle | Distans | 20,37 | 0,65 | 872 |
Jämför alla 2 alternativ. Samma namn betyder inte alltid samma innehåll.
Alla urvalsgrupper ST 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,20 | 50 | 1 629 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 21,08 | 9 | 478 |
| HP | Högskoleprovet | 1,25 | 59 | 788 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 2 | 53 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 312 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 3 |
| APGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 60 | 1 745 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i företagsekonomi vid Linnéuniversitetet
- Projektledning ILinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,37HP0,95Sökande2 540
- Introduktion till entreprenörskapLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,70HP1,15Sökande1 159
- StorytellingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,89HP0,80Sökande878
- Företagsekonomi I - organisation och ledarskapLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,56HP0,80Sökande838
- Företagsekonomi I - marknadsföringLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI15,56HP0,15Sökande734
- Business RelationsLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI–HP–Sökande444
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 831 | 85 % | 145 | 81 % |
| Män | 315 | 15 % | 35 | 19 % |
| 24 år eller yngre | 629 | 29 % | 59 | 33 % |
| 25–34 år | 822 | 38 % | 69 | 38 % |
| 35 år eller äldre | 695 | 32 % | 52 | 29 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Hälsofrämjande ledarskap vid Linnéuniversitetet?
ST 2026 krävdes minst 21,20 i BI, 21,08 i BII, 1,25 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 1.
Hur många sökte Hälsofrämjande ledarskap ST 2026?
2 146 personer sökte, och 524 hade kursen som förstahandsval. 180 antogs i urval 1.
Var mer kan jag läsa kursen?
En kurs med samma namn finns också vid Högskolan i Gävle. Innehållet kan skilja sig åt.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod