Programmeringsteknik I (period 2)
Uppsala universitet, Uppsala · Datateknik
- 5 hp
- Campus
- Deltid 33 %
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
UHR redovisar ingen poänggräns i de vanliga urvalsgrupperna för HT 2026.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 107 sökande hittills, varav 42 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
1,1 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Kursstarter HT 2026
Kursen startar 2 gånger den här terminen. Siffrorna ovan gäller starten med flest sökande.
| Anmälningskod | Startperiod | Sökande | Antagna |
|---|---|---|---|
| UU-12002 | 2026P4 | 40 | 30 |
| UU-12019 | 2026P4 | 156 | 141 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 107 | 42 | ||||
| HT 2026 | 156 | 27 | 141 | |||
| VT 2026 | * | * | * | 225 | 26 | 142 |
| HT 2025 | 22,00 | – | 1,75 | 260 | 37 | 177 |
| VT 2025 | * | * | * | 219 | 26 | 136 |
| HT 2024 | * | – | * | 292 | 58 | 205 |
| VT 2024 | * | * | * | 247 | 40 | 150 |
| HT 2023 | * | * | * | 312 | 67 | 219 |
| VT 2023 | 14,75 | 16,94 | 0,80 | 416 | 86 | 300 |
| HT 2022 | * | * | * | 359 | 73 | 257 |
| VT 2022 | 16,30 | 16,03 | 1,00 | 398 | 160 | 270 |
| HT 2021 | * | * | * | 377 | 82 | 255 |
| VT 2021 | 22,50 | – | 1,80 | 455 | 163 | 281 |
| HT 2020 | * | * | * | 207 | 52 | 133 |
| VT 2020 | 19,53 | 20,19 | 1,60 | 389 | 124 | 287 |
| HT 2019 | * | * | * | 178 | 19 | 106 |
| VT 2019 | 249 | 72 | 205 | |||
| HT 2018 | 110 | 12 | 85 | |||
| VT 2018 | 238 | 83 | 206 | |||
| HT 2017 | 114 | 22 | 95 | |||
| VT 2017 | 21,50 | – | 1,75 | 311 | 104 | 185 |
| HT 2016 | 20,50 | 18,65 | 1,80 | 126 | 16 | 52 |
| VT 2016 | * | * | * | 281 | 93 | 210 |
| HT 2015 | * | * | * | 137 | 9 | 75 |
| VT 2015 | * | * | * | 281 | 83 | 213 |
| HT 2014 | * | * | * | 121 | 9 | 68 |
| VT 2014 | * | * | * | 230 | 82 | 192 |
| HT 2013 | * | * | * | 130 | 5 | 70 |
| VT 2013 | * | * | * | 234 | 78 | 213 |
| HT 2012 | * | * | * | 83 | 6 | 59 |
| VT 2012 | * | * | 223 | 62 | 201 | |
| HT 2011 | * | * | – | 92 | 7 | 62 |
| VT 2011 | * | – | * | 161 | 66 | 130 |
| HT 2010 | * | – | * | 63 | 7 | 32 |
| VT 2010 | * | 170 | 62 | 99 | ||
| HT 2009 | * | 66 | 4 | 36 | ||
| VT 2009 | * | 124 | 39 | 83 | ||
| HT 2008 | * | 48 | 4 | 30 | ||
| VT 2008 | 10 |
Om kursen
Programmeringsteknik I är en första grundkurs i programmering. I kursen lär man sig grunderna i hur man tänker och hur man gör när man programmerar. En viktig del av kursen är att lära sig metoder för problemlösning. Dessutom får man en hel del kunskaper om datorer och hur de fungerar på köpet.
Det programmeringsspråk som används i kursen är Python. Det är ett så kallat skriptspråk som har vuxit kraftigt i popularitet de senaste tio åren. Det passar bra både som nybörjarspråk, men är idag vanligt inom både industri och forskning. Du lär dig alltså generella principer för programmering samtidigt som du lär dig ett språk som är användbart både i din utbildning och i arbetslivet.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Matematik fortsättning nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| KPEM | Särskild urvalsgrupp | * | 141 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i datateknik vid Uppsala universitet
- Datorer och programmeringUppsala universitet · Distans · ST 2026BI20,78HP1,45Sökande2 140
- Programmering med PythonUppsala universitet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande326
- Informationsutvinning IUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande268
- Artificiell intelligensUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande209
- Matematisk modellering av fotbollUppsala universitet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande202
- OptimeringsmetoderUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sökande202
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 57 | 37 % | 54 | 38 % |
| Män | 99 | 63 % | 87 | 62 % |
| 24 år eller yngre | 143 | 92 % | 132 | 94 % |
| 25–34 år | 13 | 8 % | 9 | 6 % |
| 35 år eller äldre | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Programmeringsteknik I (period 2) vid Uppsala universitet?
UHR redovisar ingen poänggräns i de vanliga urvalsgrupperna för HT 2026.
Hur många sökte Programmeringsteknik I (period 2) HT 2026?
156 personer sökte, och 27 hade kursen som förstahandsval. 141 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod