Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Strategisk kommunikation
Mittuniversitetet · Medie- o kommunikationsvetenskap
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 18,20 i BI, 18,10 i BII, 0,50 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2025 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 419 sökande hittills, varav 44 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
3,9 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 419 | 44 | ||||
| HT 2026 | 18,20 | 18,10 | 0,50 | 394 | 33 | 100 |
| VT 2025 | 17,16 | 17,42 | * | 435 | 37 | 160 |
| VT 2024 | 17,81 | 15,60 | * | 391 | 50 | 140 |
| VT 2023 | 18,28 | 19,53 | 0,50 | 390 | 44 | 100 |
| VT 2022 | 18,20 | 17,76 | * | 385 | 40 | 140 |
| VT 2021 | 17,90 | 18,75 | 0,45 | 527 | 58 | 150 |
| HT 2020 | 19,07 | 19,40 | 0,55 | 776 | 89 | 180 |
| HT 2019 | 19,50 | 19,40 | 0,65 | 651 | 79 | 140 |
Om kursen
Kursen handlar om strategisk kommunikation, såväl forskningsfältet som det praktiska arbetsområdet. Här får du kunskap om hur organisationer inom såväl privat som offentlig sektor aktivt arbetar med strategisk kommunikation.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,20 | 30 | 85 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 18,10 | 4 | 27 |
| HP | Högskoleprovet | 0,50 | 33 | 10 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 1 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 80 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 1 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 33 | 87 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i medie- o kommunikationsvetenskap vid Mittuniversitetet
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), AI inom kommunikation och journalistikMittuniversitetet · Distans · VT 2026BI17,85HP0,30Sökande483
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), MarknadskommunikationMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI19,06HP0,70Sökande438
- Medie- och kommunikationsvetenskap AV, Strategisk digital kommunikationMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande350
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Kommunikativt ledarskapMittuniversitetet · Distans · VT 2026BI17,22HP0,45Sökande300
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Organisation och kommunikationMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,28HP0,35Sökande283
- Medie- och kommunikationsvetenskap AV, KriskommunikationMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande263
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 351 | 89 % | 88 | 88 % |
| Män | 43 | 11 % | 12 | 12 % |
| 24 år eller yngre | 105 | 27 % | 25 | 25 % |
| 25–34 år | 141 | 36 % | 36 | 36 % |
| 35 år eller äldre | 148 | 38 % | 39 | 39 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Strategisk kommunikation vid Mittuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 18,20 i BI, 18,10 i BII, 0,50 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Strategisk kommunikation HT 2026?
394 personer sökte, och 33 hade kursen som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod