Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Organisation och kommunikation
Mittuniversitetet · Medie- o kommunikationsvetenskap
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 18,28 i BI, 18,69 i BII, 0,35 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 381 sökande hittills, varav 33 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
2,8 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 381 | 33 | ||||
| HT 2026 | 18,28 | 18,69 | 0,35 | 283 | 15 | 100 |
| VT 2026 | 17,46 | 18,43 | * | 290 | 14 | 90 |
| HT 2025 | 19,22 | 19,60 | 0,70 | 300 | 13 | 55 |
| VT 2025 | * | * | * | 229 | 11 | 160 |
| HT 2024 | 15,90 | 17,36 | * | 295 | 21 | 110 |
| VT 2024 | * | * | * | 299 | 22 | 140 |
| HT 2023 | 15,85 | 15,94 | * | 347 | 29 | 140 |
| VT 2023 | 16,10 | 16,67 | 0,30 | 248 | 16 | 90 |
| VT 2022 | 15,50 | 15,50 | * | 283 | 25 | 140 |
| VT 2021 | 16,70 | 16,85 | * | 400 | 32 | 150 |
| HT 2019 | 18,43 | 19,40 | * | 455 | 66 | 140 |
| VT 2019 | 17,20 | 18,45 | 0,50 | 437 | 32 | 120 |
| HT 2010 | 133 | 24 | 72 | |||
| HT 2009 | 82 | 21 | 58 |
Om kursen
Kommunikation är en förutsättning för att en organisation ska kunna existera. Denna kurs introducerar områdena organisationsteori, organisationskommunikation och organisationskultur. Intern kommunikation, struktur, ledarskap, kultur och processer diskuteras, kartläggs och analyseras i relation till olika typer av organisationer.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,28 | 29 | 54 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 18,69 | 4 | 18 |
| HP | Högskoleprovet | 0,35 | 33 | 7 |
| BF | Betyg från folkhögskola | * | 1 | 0 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 60 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 33 | 52 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i medie- o kommunikationsvetenskap vid Mittuniversitetet
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), AI inom kommunikation och journalistikMittuniversitetet · Distans · VT 2026BI17,85HP0,30Sökande483
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), MarknadskommunikationMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI19,06HP0,70Sökande438
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Strategisk kommunikationMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,20HP0,50Sökande394
- Medie- och kommunikationsvetenskap AV, Strategisk digital kommunikationMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande350
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Kommunikativt ledarskapMittuniversitetet · Distans · VT 2026BI17,22HP0,45Sökande300
- Medie- och kommunikationsvetenskap AV, KriskommunikationMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande263
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 250 | 88 % | 91 | 91 % |
| Män | 33 | 12 % | 9 | 9 % |
| 24 år eller yngre | 97 | 34 % | 31 | 31 % |
| 25–34 år | 91 | 32 % | 40 | 40 % |
| 35 år eller äldre | 95 | 34 % | 29 | 29 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Organisation och kommunikation vid Mittuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 18,28 i BI, 18,69 i BII, 0,35 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Organisation och kommunikation HT 2026?
283 personer sökte, och 15 hade kursen som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod