Företagsekonomi GR (B), Finansiering
Mittuniversitetet · Företagsekonomi
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 19,43 i BI, 20,06 i BII, 1,00 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 416 sökande hittills, varav 47 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,4 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 416 | 47 | ||||
| HT 2026 | 19,43 | 20,06 | 1,00 | 589 | 65 | 110 |
| VT 2026 | 19,17 | 18,05 | 0,85 | 629 | 58 | 160 |
| HT 2025 | 19,20 | 18,42 | 0,85 | 628 | 70 | 150 |
| VT 2025 | 18,33 | 17,86 | 0,75 | 529 | 56 | 150 |
| HT 2024 | 19,45 | 19,27 | 0,85 | 625 | 80 | 150 |
| HT 2023 | 19,85 | 20,35 | 1,05 | 651 | 109 | 125 |
| HT 2022 | 20,75 | 19,60 | 1,20 | 540 | 81 | 72 |
| HT 2021 | 469 | 103 | 155 | |||
| HT 2020 | 597 | 110 | 150 | |||
| HT 2019 | 466 | 110 | 155 |
Om kursen
Kursen behandlar finansiella tillgångar och marknader, teorier och synsätt gällande beräkning och värdering av olika investerings- och finansieringsalternativ samt relationen mellan risk och avkastning.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,43 | 33 | 198 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 20,06 | 5 | 68 |
| HP | Högskoleprovet | 1,00 | 36 | 97 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 1 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 101 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 36 | 199 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i företagsekonomi vid Mittuniversitetet
- Företagsekonomi GR (A), Ledning i projektMittuniversitetet · Distans · ST 2026BI21,15HP1,40Sökande2 036
- Företagsekonomi GR (A), EkonomistyrningMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI19,73HP1,00Sökande999
- Företagsekonomi GR (A), ExternredovisningMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,83HP1,15Sökande903
- Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskapMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,83HP0,80Sökande762
- Företagsekonomi GR (A), MarknadsföringMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,39HP0,80Sökande594
- Företagsekonomi GR (B), Externredovisning och räkenskapsanalysMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande328
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 330 | 56 % | 72 | 65 % |
| Män | 259 | 44 % | 38 | 35 % |
| 24 år eller yngre | 260 | 44 % | 37 | 34 % |
| 25–34 år | 202 | 34 % | 49 | 45 % |
| 35 år eller äldre | 127 | 22 % | 24 | 22 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Företagsekonomi GR (B), Finansiering vid Mittuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 19,43 i BI, 20,06 i BII, 1,00 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Företagsekonomi GR (B), Finansiering HT 2026?
589 personer sökte, och 65 hade kursen som förstahandsval. 110 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod