Företagsekonomi GR (A), Ekonomistyrning
Mittuniversitetet · Företagsekonomi
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 19,73 i BI, 19,21 i BII, 1,00 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 888 sökande hittills, varav 131 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,7 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 888 | 131 | ||||
| HT 2026 | 19,73 | 19,21 | 1,00 | 999 | 128 | 130 |
| VT 2026 | 19,70 | 19,97 | 1,10 | 1 268 | 145 | 160 |
| HT 2025 | 19,95 | 19,77 | 0,90 | 1 053 | 134 | 180 |
| VT 2025 | 18,80 | 19,40 | 0,85 | 957 | 128 | 180 |
| HT 2024 | 20,45 | 19,95 | 1,00 | 997 | 115 | 125 |
| VT 2024 | 19,84 | 19,80 | 1,00 | 961 | 143 | 160 |
| HT 2023 | 19,58 | 19,60 | 0,75 | 873 | 119 | 165 |
| VT 2023 | 18,60 | 18,96 | 0,90 | 828 | 95 | 170 |
| HT 2022 | 19,60 | 19,80 | 0,90 | 913 | 112 | 155 |
| VT 2022 | 19,80 | 20,10 | 0,85 | 825 | 112 | 150 |
| HT 2021 | 20,36 | 20,60 | 1,05 | 1 285 | 143 | 155 |
| VT 2021 | 17,85 | 18,20 | 0,65 | 1 119 | 133 | 350 |
| HT 2020 | 18,70 | 18,75 | 0,65 | 1 274 | 154 | 300 |
| VT 2020 | 18,10 | 17,99 | 0,55 | 952 | 141 | 300 |
| HT 2019 | 18,38 | 18,30 | 0,65 | 1 032 | 125 | 270 |
| VT 2019 | 17,40 | 17,99 | 0,60 | 900 | 101 | 250 |
Om kursen
Kursen ger grundläggande kunskaper om ekonomistyrning. Under kursen får du en introduktion till företags interna ekonomiska informationssystem. Du får lära dig om olika modeller och metoder och hur de kan utgöra underlag för intern styrning och kontroll.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,73 | 36 | 393 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,21 | 7 | 134 |
| HP | Högskoleprovet | 1,00 | 43 | 154 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 8 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 265 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 2 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 43 | 354 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i företagsekonomi vid Mittuniversitetet
- Företagsekonomi GR (A), Ledning i projektMittuniversitetet · Distans · ST 2026BI21,15HP1,40Sökande2 036
- Företagsekonomi GR (A), ExternredovisningMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,83HP1,15Sökande903
- Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskapMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,83HP0,80Sökande762
- Företagsekonomi GR (A), MarknadsföringMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,39HP0,80Sökande594
- Företagsekonomi GR (B), FinansieringMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI19,43HP1,00Sökande589
- Företagsekonomi GR (B), Externredovisning och räkenskapsanalysMittuniversitetet · Distans · HT 2026BI–HP–Sökande328
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 657 | 66 % | 90 | 69 % |
| Män | 342 | 34 % | 40 | 31 % |
| 24 år eller yngre | 341 | 34 % | 42 | 32 % |
| 25–34 år | 351 | 35 % | 39 | 30 % |
| 35 år eller äldre | 307 | 31 % | 49 | 38 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Företagsekonomi GR (A), Ekonomistyrning vid Mittuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 19,73 i BI, 19,21 i BII, 1,00 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Företagsekonomi GR (A), Ekonomistyrning HT 2026?
999 personer sökte, och 128 hade kursen som förstahandsval. 130 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod