Digital bildbehandling
Linnéuniversitetet · Medieproduktion
- 7,5 hp
- Distans
- Deltid 25 %
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 18,85 i BI, 18,28 i BII, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 312 sökande hittills, varav 29 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
3,2 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 312 | 29 | ||||
| HT 2026 | 18,85 | 18,28 | * | 337 | 27 | 105 |
| VT 2026 | 16,35 | 17,22 | * | 414 | 62 | 200 |
| HT 2025 | 18,06 | 18,20 | * | 427 | 56 | 150 |
| VT 2025 | 18,09 | 18,24 | * | 451 | 73 | 150 |
| HT 2024 | * | * | * | 506 | 75 | 300 |
| VT 2024 | * | * | * | 477 | 82 | 300 |
| HT 2023 | 19,20 | 20,24 | 0,70 | 567 | 74 | 150 |
| VT 2023 | 18,60 | 19,15 | 0,35 | 578 | 85 | 200 |
| HT 2022 | 20,80 | 21,61 | 1,10 | 691 | 92 | 80 |
| VT 2022 | 18,75 | 18,91 | 0,50 | 684 | 85 | 200 |
| HT 2021 | 20,90 | 21,17 | 1,15 | 845 | 81 | 75 |
| VT 2021 | 20,95 | 20,96 | 1,15 | 700 | 67 | 80 |
Om kursen
I kursen lär du dig göra grundläggande digital bildredigering, tex justera konstrast, färg och skärpa, både i Photoshop och dess medföljande Camera Raw-del. Du får också jobba med montage på olika sätt, göra retusch, samt andra vanliga moment. Teoretiska begrepp och färglära ingår. Program: Adobe Photoshop.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,85 | 33 | 73 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 18,28 | 5 | 15 |
| HP | Högskoleprovet | * | 28 | 0 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 3 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 27 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 2 |
| APGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 38 | 73 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i medieproduktion vid Linnéuniversitetet
- Bild och grafisk design för webbenLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,60HP0,85Sökande810
- Sociala medierLinnéuniversitetet · Distans · HT 2025BI*HP*Sökande358
- AI-driven journalistik och medieproduktionLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI16,20HP*Sökande166
- Webbteknik 1Linnéuniversitetet · Växjö · HT 2025BI*HP*Sökande25
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 265 | 79 % | 87 | 83 % |
| Män | 72 | 21 % | 18 | 17 % |
| 24 år eller yngre | 61 | 18 % | 17 | 16 % |
| 25–34 år | 109 | 32 % | 32 | 30 % |
| 35 år eller äldre | 167 | 50 % | 56 | 53 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Digital bildbehandling vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 18,85 i BI, 18,28 i BII, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Digital bildbehandling HT 2026?
337 personer sökte, och 27 hade kursen som förstahandsval. 105 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod