Bild och grafisk design för webben
Linnéuniversitetet · Medieproduktion
- 7,5 hp
- Distans
- Deltid 25 %
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 krävdes minst 19,60 i BI, 19,65 i BII, 0,85 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
VT 2026 urval 2
HT 2025 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 608 sökande hittills, varav 48 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
9,0 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 608 | 48 | ||||
| VT 2026 | 19,60 | 19,65 | 0,85 | 810 | 88 | 90 |
| HT 2025 | 19,40 | 19,55 | 0,85 | 959 | 96 | 120 |
| VT 2025 | 20,42 | 20,10 | 1,00 | 937 | 101 | 63 |
| HT 2024 | 19,58 | 19,80 | 0,85 | 1 122 | 113 | 130 |
| VT 2024 | 18,91 | 18,84 | 0,70 | 936 | 100 | 160 |
| HT 2023 | 19,48 | 18,95 | 0,80 | 1 125 | 103 | 150 |
| VT 2023 | 19,74 | 19,50 | 0,85 | 1 013 | 92 | 120 |
| VT 2022 | 20,31 | 19,80 | 1,05 | 1 160 | 129 | 100 |
| HT 2021 | 20,37 | 20,63 | 1,00 | 1 668 | 174 | 150 |
| VT 2021 | 20,37 | 20,98 | 1,10 | 1 401 | 129 | 100 |
| HT 2020 | 20,28 | 20,31 | 0,90 | 1 783 | 162 | 150 |
| VT 2020 | 20,42 | 20,45 | 1,05 | 1 000 | 122 | 100 |
| HT 2019 | 19,61 | 20,20 | 0,75 | 519 | 70 | 75 |
| VT 2019 | 20,40 | 20,67 | 1,05 | 895 | 93 | 80 |
| HT 2018 | 21,14 | 21,08 | 1,15 | 1 127 | 75 | 50 |
| VT 2018 | 21,40 | 21,08 | 1,10 | 1 233 | 113 | 50 |
| HT 2017 | 20,42 | 20,70 | 1,15 | 1 293 | 91 | 90 |
| VT 2017 | 20,52 | 20,40 | 1,05 | 1 106 | 123 | 90 |
Om kursen
Kursen riktar sig till dig som vill lära dig skapa visuellt tilltalande och välstrukturerade webbplatser. Målet är att du som student ska kunna skapa bilder, text, typografi och layout för webben anpassad efter syfte, budskap och målgrupp.
Kursen behandlar på grundläggande nivå momenten bildanalys, digital objekt- och pixelgrafik, typografi, funktionell grafisk design, webbplatsinnehåll, struktur och navigation. Samtliga moment har fokus på presentation för webben.
Kursen förutsätter att du har god dator- och internetvana.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,60 | 38 | 278 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,65 | 6 | 66 |
| HP | Högskoleprovet | 0,85 | 45 | 73 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 6 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 55 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 9 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i medieproduktion vid Linnéuniversitetet
- Sociala medierLinnéuniversitetet · Distans · HT 2025BI*HP*Sökande358
- Digital bildbehandlingLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI18,85HP*Sökande337
- AI-driven journalistik och medieproduktionLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI16,20HP*Sökande166
- Webbteknik 1Linnéuniversitetet · Växjö · HT 2025BI*HP*Sökande25
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 691 | 85 % | 72 | 80 % |
| Män | 119 | 15 % | 18 | 20 % |
| 24 år eller yngre | 234 | 29 % | 27 | 30 % |
| 25–34 år | 361 | 45 % | 41 | 46 % |
| 35 år eller äldre | 215 | 27 % | 22 | 24 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Bild och grafisk design för webben vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 krävdes minst 19,60 i BI, 19,65 i BII, 0,85 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Bild och grafisk design för webben VT 2026?
810 personer sökte, och 88 hade kursen som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod