Webbprogrammerare
Linnéuniversitetet, Ortsoberoende
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
13,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,79 | 16,42 | −0,37 | 150 | −0,35 |
| BII | 17,22 | 17,23 | +0,01 | 114 | −0,15 |
| HP | 0,75 | 0,75 | oförändrat | 66 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,63)
- HP 5 år: fallande (−0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,42 | 17,23 | 0,75 | 1 113 | 150 | 80 |
| HT 2025 | 16,46 | 16,39 | 0,85 | 1 566 | 256 | 150 |
| HT 2024 | 17,80 | 18,75 | 1,10 | 1 792 | 322 | 90 |
| HT 2023 | 17,81 | 17,59 | 1,05 | 1 937 | 369 | 120 |
| HT 2022 | 18,00 | 18,20 | 1,20 | 1 697 | 253 | 54 |
| HT 2021 | 18,05 | 18,64 | 1,10 | 1 516 | 219 | 54 |
| HT 2020 | 17,36 | 17,42 | 0,90 | 1 098 | 164 | 74 |
Om programmet
Som webbprogrammerare får du möjlighet att utveckla din passion för webben och programmering inom en spännande och utvecklande miljö.
Du får lära dig om aktuella och kommande tekniker som används vid utveckling av webbapplikationer, och du blir sedd och uppmärksammad som student.
Oavsett om du väljer att studera på campus eller på distans, kommer du att ha nära kontakt med lärare och studenter. Distansstudier kräver ingen närvaro i Kalmar. Under utbildningen läser du kurser där programmering är i fokus. Du kommer att skapa webbapplikationer för olika plattformar med metoder och arbetssätt som används i branschen. Utbildningen fokuserar på kodkvalitet, säkerhet, testning och entreprenörskap, och den genomförs i nära samarbete med näringslivet.
Utbildningen avslutas med kurser inom maskininlärning, molnbaserade applikationer (cloud native) och verksamhetsförlagt projekt. Dessa kurser ger dig möjlighet att specialisera dig och förbereder dig för en utvecklande karriär inom området.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Linnéuniversitetet
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Informatik, masterprogramLinnéuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats–
- Informationssystem, magisterprogramLinnéuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2025BI–HP–Sök/plats21,0
- SystemvetarprogrammetLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI15,98HP0,70Sök/plats8,6
- SjökaptenLinnéuniversitetet · Kalmar · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,8
- Informationssystem, masterprogramLinnéuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2025BI–HP–Sök/plats14,1
- Industriell ekonomi, högskoleingenjörLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI17,20HP1,05Sök/plats7,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,79 | 47 | 16,42 | 36 | 150 |
| BII | 17,22 | 15 | 17,23 | 12 | 114 |
| HP | 0,75 | 33 | 0,75 | 27 | 66 |
| BF | 4,00 | 4 | 4,00 | 4 | 24 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 86 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 6 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 596 | 54 % | 42 | 53 % |
| Män | 517 | 46 % | 38 | 48 % |
| 24 år eller yngre | 253 | 23 % | 12 | 15 % |
| 25–34 år | 529 | 48 % | 43 | 54 % |
| 35 år eller äldre | 331 | 30 % | 25 | 31 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Webbprogrammerare vid Linnéuniversitetet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,42 i betygsgruppen BI, 17,23 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Webbprogrammerare HT 2026?
1 113 personer sökte, och 150 hade programmet som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,04 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod