Veterinärprogrammet
Sveriges lantbruksuniversitet, Uppsala
- Hård konkurrens
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Veterinärexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,57 | 20,57 | oförändrat | 326 | −0,13 |
| BII | 20,56 | 20,55 | −0,01 | 188 | −0,01 |
| HP | 1,50 | 1,50 | oförändrat | 443 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (−0,16)
- HP 5 år: stabil (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,57 | 20,55 | 1,50 | 1 325 | 756 | 160 |
| HT 2025 | 20,26 | 20,69 | 1,50 | 1 312 | 779 | 171 |
| HT 2024 | 20,42 | 21,13 | 1,55 | 1 356 | 794 | 160 |
| HT 2023 | 20,67 | 21,44 | 1,55 | 1 428 | 802 | 155 |
| HT 2022 | 20,90 | 21,45 | 1,60 | 1 527 | 818 | 120 |
| HT 2021 | 20,73 | 21,52 | 1,55 | 1 613 | 850 | 115 |
| HT 2020 | 20,90 | 21,25 | 1,55 | 1 515 | 847 | 110 |
| HT 2019 | 20,83 | 21,04 | 1,65 | 1 302 | 754 | 125 |
| HT 2018 | 20,83 | 21,25 | 1,65 | 1 453 | 776 | 120 |
| HT 2017 | 20,63 | 20,84 | 1,60 | 1 463 | 747 | 115 |
| HT 2016 | 20,95 | 21,35 | 1,60 | 1 590 | 809 | 110 |
| HT 2015 | 21,32 | 21,37 | 1,65 | 1 745 | 926 | 110 |
| HT 2014 | 21,30 | 22,25 | 1,65 | 1 863 | 970 | 110 |
| HT 2013 | 21,50 | 22,21 | 1,60 | 1 671 | 912 | 110 |
| HT 2012 | 21,70 | 22,25 | 1,70 | 1 513 | 865 | 103 |
| HT 2011 | 21,80 | 22,42 | 1,70 | 1 365 | 847 | 103 |
| HT 2010 | 21,95 | 22,50 | 1,80 | 1 480 | 884 | 103 |
| HT 2009 | 1,70 | 1 578 | 905 | 103 | ||
| HT 2008 | 1,80 | 1 319 | 789 | 100 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Sveriges lantbruksuniversitet
Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet
- DjursjukskötarprogrammetSveriges lantbruksuniversitet · Uppsala · HT 2026BI18,30HP1,10Sök/plats11,6
- Outdoor Environments for Health and Well-being - Master's ProgrammeSveriges lantbruksuniversitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats16,3
- Outdoor Environments for Health and Well-being - Master's ProgrammeSveriges lantbruksuniversitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats11,8
- Masterprogrammet DjuromvårdnadSveriges lantbruksuniversitet · Uppsala · HT 2025BI–HP–Sök/plats5,7
- Kompletterande utbildning för veterinärer med utländsk examen från land utanför EU/EES och SchweizSveriges lantbruksuniversitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sök/plats3,7
- Master’s programme Veterinary NursingSveriges lantbruksuniversitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sök/plats7,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,57 | 126 | 20,57 | 75 | 326 |
| BII | 20,56 | 30 | 20,55 | 19 | 188 |
| HP | 1,50 | 79 | 1,50 | 63 | 443 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 1 | 9 |
| DA | * | 3 | * | 2 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 155 | 87 % | 133 | 83 % |
| Män | 170 | 13 % | 27 | 17 % |
| 24 år eller yngre | 974 | 74 % | 132 | 83 % |
| 25–34 år | 231 | 17 % | 20 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 120 | 9 % | 8 | 5 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Veterinärprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,57 i betygsgruppen BI, 20,55 i BII, 1,50 på högskoleprovet.
Hur många sökte Veterinärprogrammet HT 2026?
1 325 personer sökte, och 756 hade programmet som förstahandsval. 160 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,31 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod