Tekniskt - naturvetenskapligt basår
Karlstads universitet, Karlstad
- Måttlig konkurrens
- 60 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,38 | 13,69 | −1,69 | 32 | −1,69 |
| BII | 15,79 | 14,51 | −1,28 | 19 | −1,28 |
| HP | 0,75 | 0,45 | −0,30 | 10 | −0,30 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 3 år: varierande (−1,54)
- HP 3 år: varierande (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 13,69 | 14,51 | 0,45 | 614 | 147 | 140 |
| HT 2025 | * | * | * | 453 | 130 | 130 |
| HT 2024 | * | * | * | 387 | 113 | 134 |
| HT 2023 | * | * | * | 353 | 104 | 111 |
| HT 2022 | * | * | * | 387 | 99 | 108 |
| HT 2021 | * | * | * | 503 | 127 | 150 |
| HT 2020 | * | * | * | 519 | 131 | 150 |
| HT 2019 | * | * | * | 499 | 136 | 130 |
| HT 2015 (inställd) | 253 | 33 | 0 | |||
| HT 2014 | 17,30 | 15,50 | 1,00 | 888 | 223 | 75 |
| HT 2013 | 16,19 | 14,60 | 0,80 | 741 | 193 | 95 |
| HT 2012 | 15,23 | 14,70 | 0,50 | 518 | 112 | 75 |
Om programmet
Känns steget till högskolestudier stort? Vill du pröva på att studera på högskolan, innan du bestämmer dig för vidare studier? Vill du läsa teknik eller naturvetenskap på Karlstads universitet men saknar rätt behörighet? Tekniskt-naturvetenskapligt basår finns för dig som vill studera teknik och naturvetenskap och som saknar behörigheten.
Basåret innehåller kurser i matematik, fysik, kemi samt biologi som ger behörighet till naturvetenskapliga eller tekniska program vid Karlstads universitet. Dessa kurser är motsvarande gymnasiets naturvetenskapsprogram, men man kan dock inte läsa alla kurser under programmets gång. Under termin 2 kommer du att välja en kombination av kurser för att få en behörighet som passar dina fortsatta studier på Karlstads Universitet. Förutom att du kan få behörighet till ett antal naturvetenskapliga eller tekniska program på Karlstads universitet har du också möjlighet att söka en garanterad plats på en av dessa utbildningar. Förutsättningen är att man har slutfört basåret (dvs att man är godkänd på samtliga obligatoriska kurser samt valbara kurser inom basåret upp till totalt 60 fup) senast till sista kompletteringsdag.
Behörighet: Grundläggande behörighet samt matematik 2a, 2b eller 2c eller matematik nivå 2a, 2b eller 2c.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Karlstads universitet
Liknande program vid Karlstads universitet
- IT, projektledning och affärssystemKarlstads universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI18,95HP1,25Sök/plats67,6
- Artificiell intelligens - Kandidatprogram i datavetenskapKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI20,93HP1,40Sök/plats59,5
- Civilingenjör Industriell ekonomiKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI18,80HP1,35Sök/plats12,7
- Civilingenjör MaskinteknikKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI17,20HP1,20Sök/plats9,8
- Artificiell intelligens - Kandidatprogram i datavetenskapKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI18,15HP0,95Sök/plats18,7
- Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknikKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI17,08HP1,15Sök/plats13,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,38 | 78 | 13,69 | 77 | 32 |
| BII | 15,79 | 11 | 14,51 | 12 | 19 |
| HP | 0,75 | 47 | 0,45 | 47 | 10 |
| BF | 3,50 | 3 | 3,50 | 3 | 1 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 263 | 43 % | 60 | 43 % |
| Män | 351 | 57 % | 80 | 57 % |
| 24 år eller yngre | 508 | 83 % | 124 | 89 % |
| 25–34 år | 96 | 16 % | 13 | 9 % |
| 35 år eller äldre | 10 | 2 % | 3 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt - naturvetenskapligt basår vid Karlstads universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 13,69 i betygsgruppen BI, 14,51 i BII, 0,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt - naturvetenskapligt basår HT 2026?
614 personer sökte, och 147 hade programmet som förstahandsval. 140 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod