Systemvetenskap, kandidat (IT-distans)
Luleå tekniska universitet, Ortsoberoende
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
39,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,60 | 19,47 | −0,13 | 275 | −0,13 |
| BII | 19,66 | 19,62 | −0,04 | 195 | −0,18 |
| HP | 1,45 | 1,35 | −0,10 | 155 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,20)
- HP 5 år: fallande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,47 | 19,62 | 1,35 | 1 767 | 374 | 45 |
| HT 2025 | 19,96 | 20,22 | 1,50 | 1 829 | 438 | 45 |
| HT 2024 | 20,36 | 20,30 | 1,55 | 1 912 | 520 | 45 |
| HT 2023 | 20,16 | 20,50 | 1,60 | 1 688 | 447 | 45 |
| HT 2022 | 19,90 | 19,83 | 1,50 | 1 564 | 410 | 45 |
| HT 2021 | 19,27 | 19,89 | 1,50 | 1 350 | 327 | 60 |
| HT 2020 | 19,27 | 19,95 | 1,45 | 1 347 | 361 | 55 |
| HT 2019 | 19,10 | 18,85 | 1,50 | 1 016 | 292 | 45 |
| HT 2018 | 18,85 | 18,81 | 1,45 | 1 044 | 287 | 45 |
| HT 2017 | 18,50 | 18,62 | 1,35 | 652 | 156 | 35 |
Om programmet
Var med och skapa framtidens IT-system. Som systemvetare designar och konstruerar du informationssystem i ett samspel mellan teknik och användare. Utbildningen omfattar en blandning av ämnen från interaktionsdesign och projektledning till programmering och databaser.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Luleå tekniska universitet
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Civilingenjör maskinteknikLuleå tekniska universitet · Luleå · HT 2026BI17,05HP1,25Sök/plats6,5
- Civilingenjör industriell ekonomiLuleå tekniska universitet · Luleå · HT 2026BI17,26HP1,15Sök/plats6,9
- Civilingenjör rymdteknikLuleå tekniska universitet · Luleå · HT 2026BI13,69HP0,85Sök/plats6,0
- Tekniskt basår (Normal, Luleå)Luleå tekniska universitet · Luleå · HT 2026BI12,44HP0,30Sök/plats3,4
- Tekniskt basår (IT-distans)Luleå tekniska universitet · Luleå · HT 2026BI*HP*Sök/plats2,9
- Civilingenjör - öppen ingångLuleå tekniska universitet · Luleå · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,60 | 27 | 19,47 | 21 | 275 |
| BII | 19,66 | 9 | 19,62 | 8 | 195 |
| HP | 1,45 | 18 | 1,35 | 15 | 155 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 11 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 86 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 785 | 44 % | 19 | 42 % |
| Män | 982 | 56 % | 26 | 58 % |
| 24 år eller yngre | 449 | 25 % | 10 | 22 % |
| 25–34 år | 831 | 47 % | 21 | 47 % |
| 35 år eller äldre | 487 | 28 % | 14 | 31 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,47 i betygsgruppen BI, 19,62 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) HT 2026?
1 767 personer sökte, och 374 hade programmet som förstahandsval. 45 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,49 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod