Systemvetarutbildning
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2025 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2025
6,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2025 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,90 | 14,68 | −0,22 | 65 | −0,67 |
| BII | 13,91 | 13,91 | oförändrat | 35 | −0,09 |
| HP | 0,55 | 0,55 | oförändrat | 37 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,20)
- HP 5 år: fallande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2025 | 14,68 | 13,91 | 0,55 | 658 | 98 | 110 |
| HT 2024 | 14,99 | 14,70 | 0,60 | 699 | 113 | 100 |
| HT 2023 | 14,70 | 15,85 | 0,55 | 638 | 100 | 80 |
| HT 2022 | 13,53 | 14,40 | 0,55 | 618 | 111 | 100 |
| HT 2021 | 13,38 | 14,80 | 0,60 | 596 | 89 | 110 |
| HT 2020 | 13,48 | 14,24 | 0,70 | 540 | 69 | 100 |
| HT 2019 | 12,96 | 13,62 | 0,40 | 505 | 64 | 85 |
| HT 2018 | 14,30 | 14,19 | 0,80 | 551 | 70 | 55 |
| HT 2017 | 13,88 | 14,80 | 0,75 | 557 | 66 | 55 |
| HT 2016 | 14,90 | 15,30 | 0,95 | 655 | 95 | 45 |
| HT 2015 | 14,90 | 14,59 | 0,85 | 488 | 50 | 45 |
| HT 2014 | 14,94 | 14,77 | 0,90 | 435 | 49 | 36 |
| HT 2013 | 14,40 | 14,85 | 0,80 | 378 | 29 | 30 |
| HT 2012 | 14,20 | 13,94 | 0,60 | 320 | 27 | 30 |
| HT 2011 | * | * | * | 215 | 13 | 40 |
| HT 2010 | * | * | * | 150 | 13 | 23 |
| HT 2009 | * | 160 | 30 | 50 | ||
| HT 2008 | * | 135 | 23 | 36 |
Om programmet
Vill du vara med och designa framtidens effektiva och värdefulla digitala lösningar? Systemvetarutbildningen rustar dig för framtida jobb som systemanalytiker, användbarhetsexpert eller systemdesigner där du utvecklar digitala lösningar som är anpassade efter företags och människors behov. I din framtida yrkesroll behövs breda kunskaper inom såväl verksamhetsfrågor som digital teknik. Därför går vi under utbildningen igenom hela utvecklingskedjan, från analys av verksamhetsbehov och hantering av data, till design och programmering.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Borås
Liknande program vid Högskolan i Borås
- Industriell ekonomi - affärsingenjörHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI15,05HP0,70Sök/plats8,0
- SystemvetarutbildningenHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI14,30HP0,45Sök/plats6,0
- IT-ingenjör - digital infrastruktur och cybersäkerhetHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI16,25HP1,00Sök/plats12,0
- Industriell ekonomi - logistikingenjörHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI14,56HP0,70Sök/plats10,6
- Tekniskt basårHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI12,80HP0,25Sök/plats3,6
- Magisterprogram i informatik - datadriven IT managementHögskolan i Borås · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats11,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,90 | 83 | 14,68 | 55 | 65 |
| BII | 13,91 | 19 | 13,91 | 14 | 35 |
| HP | 0,55 | 53 | 0,55 | 37 | 37 |
| BF | 3,50 | 5 | 3,00 | 4 | 5 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 39 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 237 | 36 % | 53 | 48 % |
| Män | 421 | 64 % | 57 | 52 % |
| 24 år eller yngre | 454 | 69 % | 78 | 71 % |
| 25–34 år | 183 | 28 % | 31 | 28 % |
| 35 år eller äldre | 21 | 3 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Systemvetarutbildning vid Högskolan i Borås HT 2025?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 14,68 i betygsgruppen BI, 13,91 i BII, 0,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Systemvetarutbildning HT 2025?
658 personer sökte, och 98 hade programmet som förstahandsval. 110 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,31 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod