Studie- och yrkesvägledarutbildningen
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Studie- och yrkesvägledarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,48 | 16,01 | −0,47 | 120 | −0,68 |
| BII | 16,12 | 16,09 | −0,03 | 70 | −0,64 |
| HP | 0,50 | 0,45 | −0,05 | 56 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−1,74)
- HP 5 år: fallande (−0,30)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,01 | 16,09 | 0,45 | 850 | 213 | 100 |
| HT 2025 | 14,90 | 15,05 | 0,35 | 676 | 158 | 100 |
| HT 2024 | 15,35 | 15,10 | 0,45 | 758 | 179 | 95 |
| HT 2023 | 14,89 | 15,95 | 0,35 | 645 | 160 | 90 |
| HT 2022 | 15,42 | 15,56 | 0,55 | 829 | 205 | 80 |
| HT 2021 | 17,75 | 17,66 | 0,75 | 1 092 | 278 | 54 |
| HT 2020 | 16,86 | 16,68 | 0,65 | 961 | 254 | 80 |
| HT 2019 | 16,80 | 17,06 | 0,75 | 965 | 252 | 65 |
| HT 2018 | 16,92 | 17,20 | 0,80 | 1 222 | 278 | 65 |
Om programmet
Studie- och yrkesvägledarutbildningen riktar sig till dig med ett genuint människointresse och förmåga att leva dig in i andras situation. Du utbildas till att kunna stödja andra att finna karriärvägar, att välja yrke eller utbildning. I din yrkesroll har du vägledningssamtal med enskilda individer eller i grupp. Du har också tillfällen då du informerar eller undervisar större grupper eller informerar föräldrar, lärare eller personal. Som studie- och yrkesvägledare utvecklar och organiserar du också ofta den vägledande verksamheten på en skola eller i en annan verksamhet.
Utbildningen består av flera delar. Bland annat en beteendevetenskaplig och samhällsvetenskaplig del, verksamhetsförlagd utbildning (vfu) och en del med inriktning på karriärteori och karriärvägledning. Där utvecklar du kunskap och färdigheter inom kommunikation, samtal och vägledning.
Utbildningen leder till en yrkesexamen. Efter utbildningen kan du arbeta inom många olika områden. Majoriteten av studenterna arbetar inom skolsektorn. Under senare år har studie- och yrkesvägledare anställts inom nya områden där de arbetar med vägledning och vägledande samtal såväl inom den offentliga som den privata sektorn.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 OBS: Olika anmälningskoder för programmet i Malmö resp. Varberg.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- International Relations, Bachelor's ProgrammeMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI19,92HP0,95Sök/plats27,5
- European Studies - Politics, Societies and Cultures, Bachelor's ProgrammeMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI17,33HP0,70Sök/plats15,5
- Peace and Conflict Studies, Bachelor's ProgrammeMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI17,10HP0,55Sök/plats11,3
- Studie- och yrkesvägledarutbildningenMalmö universitet · Varberg · HT 2026BI12,70HP*Sök/plats3,8
- International Migration and Ethnic Relations, Bachelor's ProgrammeMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,15HP*Sök/plats7,8
- Sexologi, masterprogramMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,2
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,48 | 67 | 16,01 | 49 | 120 |
| BII | 16,12 | 15 | 16,09 | 12 | 70 |
| HP | 0,50 | 46 | 0,45 | 34 | 56 |
| BF | 3,00 | 7 | 3,00 | 5 | 13 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 43 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 698 | 82 % | 86 | 86 % |
| Män | 152 | 18 % | 14 | 14 % |
| 24 år eller yngre | 387 | 46 % | 46 | 46 % |
| 25–34 år | 284 | 33 % | 38 | 38 % |
| 35 år eller äldre | 179 | 21 % | 16 | 16 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Studie- och yrkesvägledarutbildningen vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,01 i betygsgruppen BI, 16,09 i BII, 0,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte Studie- och yrkesvägledarutbildningen HT 2026?
850 personer sökte, och 213 hade programmet som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,11 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod