Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation
Högskolan i Halmstad, Halmstad
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,54 | 14,74 | −0,80 | 52 | −1,10 |
| BII | 15,55 | 15,47 | −0,08 | 15 | −0,51 |
| HP | 0,55 | 0,50 | −0,05 | 27 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 4 år: varierande (+0,41)
- HP 2 år: stigande (+0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,74 | 15,47 | 0,50 | 489 | 68 | 92 |
| HT 2025 | 12,44 | 14,64 | * | 420 | 54 | 88 |
| HT 2024 | * | * | * | 332 | 37 | 70 |
| HT 2023 | * | * | * | 297 | 31 | 68 |
| HT 2022 | 12,43 | 13,89 | * | 349 | 46 | 65 |
| HT 2021 | 14,41 | 14,40 | 0,25 | 360 | 50 | 62 |
| HT 2020 | 14,33 | 13,21 | 0,25 | 402 | 49 | 60 |
| HT 2019 | * | * | * | 293 | 36 | 60 |
Om programmet
Som statsvetare fördjupar du dig i vår tids politiska utmaningar, såsom exempelvis hot mot demokratin och snabba förändringar i såväl traditionella som digitala medier. Statsvetenskap – samhällsanalys och kommunikation ger en bred teoretisk grund kombinerad med praktiska tillämpningar. Här tillägnar du dig kunskaper och tillämpar metoder för att analysera och kommunicera samhällsfrågor.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Halmstad
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- SocionomprogrammetHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI17,91HP0,90Sök/plats27,8
- Kriminologi och kulturHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI17,52HP0,80Sök/plats13,8
- Psykologi - inriktning idrott och motionHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI14,10HP*Sök/plats5,6
- Digital verksamhetsutvecklingHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI13,70HP0,60Sök/plats5,6
- Medier och kommunikation i teori och praktikHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI*HP0,35Sök/plats4,8
- Sociologi för social hållbarhet. senare del av program, termin 2Högskolan i Halmstad · Halmstad · VT 2026BI*HP–Sök/plats1,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,54 | 74 | 14,74 | 53 | 52 |
| BII | 15,55 | 8 | 15,47 | 7 | 15 |
| HP | 0,55 | 42 | 0,50 | 31 | 27 |
| BF | * | 1 | * | 1 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 43 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 330 | 67 % | 64 | 70 % |
| Män | 159 | 33 % | 28 | 30 % |
| 24 år eller yngre | 415 | 85 % | 78 | 85 % |
| 25–34 år | 65 | 13 % | 12 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 9 | 2 % | 2 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 14,74 i betygsgruppen BI, 15,47 i BII, 0,50 på högskoleprovet.
Hur många sökte Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation HT 2026?
489 personer sökte, och 68 hade programmet som förstahandsval. 92 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +2,30 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod