Språkvetarprogrammet
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2025 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,2 sökande per antagen.
VT 2025
5,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | * | * | 0 | −3,58 | |
| BII | 15,80 | * | 0 | −2,47 | |
| HP | * | * | 0 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−3,00)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | * | * | * | 173 | 41 | 33 |
| HT 2025 | * | 17,39 | * | 234 | 56 | 50 |
| VT 2025 | 14,48 | 17,33 | * | 161 | 42 | 32 |
| HT 2024 | * | * | * | 279 | 69 | 64 |
| VT 2024 | 12,06 | 10,20 | * | 182 | 49 | 32 |
| HT 2023 | * | * | * | 260 | 70 | 64 |
| VT 2023 | 13,23 | 17,81 | 0,20 | 169 | 42 | 32 |
| HT 2022 | 16,77 | * | * | 298 | 82 | 64 |
| VT 2022 | * | * | * | 169 | 39 | 40 |
| HT 2021 | 17,05 | 14,33 | * | 303 | 76 | 64 |
| VT 2021 | * | * | * | 187 | 37 | 47 |
| HT 2020 | * | * | * | 229 | 74 | 54 |
| VT 2020 | * | * | * | 144 | 38 | 19 |
| HT 2019 | * | * | * | 266 | 94 | 63 |
| VT 2019 | 14,90 | 16,41 | * | 153 | 50 | 30 |
| HT 2018 | 19,87 | 19,97 | 1,15 | 326 | 81 | 30 |
| VT 2018 | 17,04 | 17,77 | 0,85 | 224 | 56 | 30 |
| HT 2017 | 19,07 | 20,68 | 1,05 | 298 | 81 | 32 |
| VT 2017 | 17,75 | 18,59 | 0,85 | 235 | 55 | 20 |
| HT 2016 | 18,40 | 19,99 | 1,10 | 309 | 76 | 40 |
| VT 2016 | 19,69 | 21,58 | 0,95 | 220 | 52 | 20 |
| HT 2015 | 19,77 | 17,29 | 1,20 | 389 | 99 | 40 |
| VT 2015 | 20,00 | 21,04 | 1,10 | 274 | 77 | 20 |
| HT 2014 | 20,90 | 18,30 | 1,20 | 459 | 141 | 40 |
| VT 2014 | 19,50 | 18,65 | 1,00 | 235 | 69 | 20 |
| HT 2013 | 20,20 | 20,00 | 1,15 | 512 | 154 | 40 |
| VT 2013 | 20,40 | 19,14 | 1,35 | 269 | 91 | 20 |
| HT 2012 | 21,00 | 20,50 | 1,30 | 550 | 178 | 40 |
| VT 2012 | 20,00 | – | 1,20 | 193 | 69 | 15 |
| HT 2011 | 21,64 | 20,67 | 1,50 | 509 | 206 | 30 |
| HT 2010 | 21,80 | 19,75 | 1,50 | 608 | 240 | 35 |
| HT 2009 | 1,30 | 480 | 205 | 35 | ||
| HT 2008 | 1,30 | 269 | 122 | 35 |
Om programmet
Språkvetarprogrammet är till för dig som har ett genuint språkintresse och vill utveckla gedigna kunskaper i ett språk och samtidigt få övergripande kunskaper om språkvetenskap. Du sätter din personliga prägel på utbildningen genom valet av huvudområde; engelska, franska, lingvistik, ryska, spanska, svenska, svenska som andraspråk eller tyska. I vissa språkämnen ingår även litteraturhistoria och realia, det vill säga studier av samhälle, kultur och historia i språkområdet. Huvudområdet, som du läser i tre eller fyra terminer, kan kombineras med andra ämnen, inklusive ytterligare språk.
Inom programmet får du grunderna i språkvetenskap. Du erbjuds även kurser tydligt orienterade mot arbetslivet, bland annat kursen AI för språkvetare. I utbildningen ingår gästföreläsningar med yrkesverksamma och andra arbetslivsanknutna aktiviteter. Möjlighet finns också till praktik och utlandsstudier.
Språkvetarprogrammet ger dig frihet att själv utforma din utbildning utifrån dina intressen eller önskad yrkesprofil. Tidigare studenter som haft programmet som grund arbetar idag bland annat som kommunikatörer och redaktörer på myndigheter och bokförlag samt som lingvister på exempelvis talsyntesföretag och digitala plattformsföretag. Programmet ger även en god grund för den som vill läsa ett masterprogram i ett språkvetenskapligt ämne. Flera har också blivit doktorander och språkforskare.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Masterprogram i ABM - Biblioteks- och informationsvetenskapUppsala universitet · Uppsala · HT 2025BI–HP–Sök/plats18,6
- Kandidatprogram i arkeologi och antik historiaUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI15,15HP0,75Sök/plats7,8
- Masterprogram i mänskliga rättigheterUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sök/plats3,8
- HumanioraprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,24HP0,40Sök/plats5,1
- Masterprogram i ABM - Biblioteks- och informationsvetenskapUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sök/plats9,5
- LitteraturvetarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI13,44HP*Sök/plats4,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | * | 37 | * | 16 | 0 |
| BII | 15,80 | 3 | * | 4 | 0 |
| HP | * | 18 | * | 12 | 0 |
| BF | 3,00 | 2 | * | 1 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,16 | 16 | 14,48 | 16 | 7 |
| BII | 17,60 | 2 | 17,33 | 2 | 2 |
| HP | 0,65 | 13 | * | 13 | 0 |
| BF | 4,00 | 1 | * | 1 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 112 | 65 % | 21 | 64 % |
| Män | 61 | 35 % | 12 | 36 % |
| 24 år eller yngre | 127 | 73 % | 26 | 79 % |
| 25–34 år | 37 | 21 % | 7 | 21 % |
| 35 år eller äldre | 9 | 5 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Språkvetarprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
Alla behöriga sökande antogs, så det krävdes ingen särskild poäng utöver behörigheten.
Hur många sökte Språkvetarprogrammet HT 2026?
173 personer sökte, och 41 hade programmet som förstahandsval. 33 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod