Socionomprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 210 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 2 408 sökande hittills, varav 736 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
24,4 sökande per antagen.
VT 2026
11,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,81 | 18,40 | −0,41 | 686 | −0,44 |
| BII | 18,46 | 17,97 | −0,49 | 284 | −0,39 |
| HP | 1,00 | 0,90 | −0,10 | 564 | −0,06 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (−0,14)
- HP 5 år: stabil (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 2 408 | 736 | ||||
| HT 2026 | 18,40 | 17,97 | 0,90 | 3 420 | 744 | 140 |
| VT 2026 | 17,16 | 16,92 | 0,70 | 1 906 | 541 | 160 |
| HT 2025 | 17,92 | 17,72 | 0,80 | 2 702 | 559 | 150 |
| VT 2025 | 16,86 | 16,80 | 0,70 | 1 797 | 498 | 160 |
| HT 2024 | 18,14 | 17,93 | 0,85 | 2 842 | 629 | 150 |
| VT 2024 | 17,50 | 17,05 | 0,75 | 1 832 | 468 | 125 |
| HT 2023 | 18,44 | 17,86 | 0,85 | 2 596 | 535 | 150 |
| VT 2023 | 16,58 | 16,88 | 0,70 | 1 789 | 424 | 150 |
| HT 2022 | 18,13 | 17,30 | 0,85 | 2 864 | 565 | 140 |
| VT 2022 | 17,54 | 17,17 | 0,80 | 2 096 | 436 | 130 |
| HT 2021 | 18,54 | 17,80 | 0,95 | 3 327 | 585 | 130 |
| VT 2021 | 17,70 | 17,67 | 0,75 | 2 397 | 562 | 150 |
| HT 2020 | 18,39 | 17,61 | 0,85 | 3 070 | 536 | 140 |
| VT 2020 | 17,16 | 16,95 | 0,75 | 1 929 | 463 | 140 |
| HT 2019 | 18,38 | 17,70 | 0,90 | 2 801 | 579 | 140 |
| VT 2019 | 16,90 | 17,07 | 0,85 | 1 960 | 483 | 140 |
| HT 2018 | 17,90 | 17,29 | 0,95 | 3 334 | 512 | 140 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet | Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Malmö universitet | Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Lunds universitet | Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Örebro universitet | Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Högskolan i Gävle (distans) | Gävle | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Marie Cederschiöld Högskola | Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
| Jönköping University | Jönköping | 19,29 | 49,4 | 2 221 | |
| Umeå universitet (distans) | Umeå | 18,27 | 1,00 | 41,6 | 2 079 |
| Linköpings universitet | Norrköping | 18,30 | 0,90 | 16,7 | 1 999 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 17,66 | 0,75 | 22,4 | 1 902 |
| Högskolan i Halmstad | Halmstad | 17,91 | 0,90 | 27,8 | 1 890 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 18,30 | 0,95 | 36,2 | 1 883 |
Om programmet
Under utbildningen läser du främst kurser i huvudämnet socialt arbete. Du kommer också att läsa andra ämnen, bland annat juridik, sociologi och psykologi, med koppling till socialt arbete i teori och praktik. Som ett led i din professionella utveckling tränar du också förmågan att kommunicera med andra människor. Efter sex terminers studier kan du ansöka om en kandidatexamen och efter sju terminer om socionomexamen. Den verksamhetsförlagda utbildningen är en viktig termin inom programmet där du som student prövas i det praktiska sociala arbetet.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- KriminologiprogrammetMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI18,95HP1,00Sök/plats34,4
- Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogramMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI17,83HP0,85Sök/plats13,1
- Stadsbyggnad, stadsutveckling och planeringMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI15,32HP0,75Sök/plats7,8
- Communication for DevelopmentMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats6,7
- Media and Communication Studies: Culture, Collaborative Media, and Creative Industries, Master's programme (One-Year)Malmö universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats23,5
- Visuell kommunikationMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,30HP0,55Sök/plats8,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,81 | 75 | 18,40 | 71 | 686 |
| BII | 18,46 | 16 | 17,97 | 15 | 284 |
| HP | 1,00 | 50 | 0,90 | 47 | 564 |
| BF | 4,00 | 6 | 4,00 | 5 | 71 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 6 |
| DA | * | 3 | * | 2 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,60 | 90 | 17,16 | 80 | 420 |
| BII | 17,20 | 22 | 16,92 | 20 | 202 |
| HP | 0,80 | 61 | 0,70 | 54 | 316 |
| BF | 3,50 | 7 | 3,50 | 6 | 46 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 948 | 81 % | – | – |
| Män | 460 | 19 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 1 383 | 57 % | – | – |
| 25–34 år | 711 | 30 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 314 | 13 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,40 i betygsgruppen BI, 17,97 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Socionomprogrammet HT 2026?
3 420 personer sökte, och 744 hade programmet som förstahandsval. 140 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,48 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Stockholms universitet, Uppsala universitet, Lunds universitet, Örebro universitet och 11 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod