Produktutveckling
Blekinge tekniska högskola, Ortsoberoende
- Hård konkurrens
- 120 hp
- Distans
- Helfart
- Blandad tid
- Högskoleexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,51 | 14,70 | −1,81 | 70 | −1,67 |
| BII | 16,10 | 15,28 | −0,82 | 44 | −0,92 |
| HP | 0,60 | 0,40 | −0,20 | 20 | −0,22 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+2,53)
- HP 3 år: stigande (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,70 | 15,28 | 0,40 | 753 | 123 | 90 |
| HT 2025 | 14,77 | 17,35 | 0,20 | 682 | 137 | 90 |
| HT 2024 | 13,31 | 14,29 | 0,15 | 578 | 109 | 100 |
| HT 2023 | * | * | * | 557 | 100 | 140 |
| HT 2022 | 12,97 | 13,61 | * | 563 | 97 | 110 |
| HT 2021 | 14,25 | 15,28 | 0,30 | 564 | 88 | 105 |
| HT 2020 | 12,17 | 15,02 | * | 489 | 91 | 100 |
| HT 2018 | * | 11,61 | * | 400 | 102 | 120 |
| VT 2011 | * | * | * | 146 | 50 | 52 |
| HT 2010 | * | * | * | 109 | 20 | 32 |
| HT 2009 | – | 76 | 21 | 16 | ||
| VT 2009 | * | 41 | 10 | 13 | ||
| HT 2008 | * | 55 | 14 | 17 |
Om programmet
Programmet ger dig kunskap att utveckla och konstruera produkter med fokus på teknik, design och innovation, och passar dig som vill bygga vidare på tidigare tekniska studier eller erfarenheter från industrin. Du läser bland annat innovation, produktutveckling, konstruktion, CAD, mekanik, hållfasthetslära, fysik, matematik och tillverkningsteknik, och tränar på att omsätta idéer till praktiska lösningar. Utbildningen ges på distans och avslutas med ett självständigt arbete i samarbete med företag, vilket ger möjlighet att knyta kontakter och arbeta med ett skarpt utvecklingsuppdrag. I en industri som ständigt behöver förbättra produkter, processer och arbetssätt behövs kompetens som kan förena teknisk förståelse med utvecklingsarbete nära verkliga behov. Efter examen kan du arbeta som konstruktör, produktutvecklare eller projektledare inom tillverkningsindustri, teknikföretag och andra verksamheter där utveckling och innovation står i centrum.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Blekinge tekniska högskola
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,51 | 51 | 14,70 | 45 | 70 |
| BII | 16,10 | 12 | 15,28 | 11 | 44 |
| HP | 0,60 | 34 | 0,40 | 31 | 20 |
| BF | 3,50 | 3 | 3,50 | 3 | 6 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 58 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 5 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 409 | 54 % | 54 | 60 % |
| Män | 344 | 46 % | 36 | 40 % |
| 24 år eller yngre | 256 | 34 % | 31 | 34 % |
| 25–34 år | 322 | 43 % | 48 | 53 % |
| 35 år eller äldre | 175 | 23 % | 11 | 12 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Produktutveckling vid Blekinge tekniska högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 14,70 i betygsgruppen BI, 15,28 i BII, 0,40 på högskoleprovet.
Hur många sökte Produktutveckling HT 2026?
753 personer sökte, och 123 hade programmet som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,07 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod