Optikerprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
17,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,64 | 18,79 | −0,85 | 125 | −0,89 |
| BII | 18,85 | 18,37 | −0,48 | 93 | −0,89 |
| HP | 1,20 | 1,10 | −0,10 | 140 | −0,11 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 3 år: stigande (+1,76)
- HP 3 år: stigande (+0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,79 | 18,37 | 1,10 | 640 | 187 | 36 |
| HT 2025 | 17,29 | 18,05 | 0,85 | 589 | 155 | 40 |
| HT 2024 | 16,30 | 16,93 | 0,85 | 448 | 120 | 40 |
| HT 2023 | 17,03 | 17,07 | 0,85 | 392 | 118 | 40 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Solna | 17,97 | 0,95 | 15,8 | 1 108 |
| Linnéuniversitetet | Göteborg | 18,79 | 1,10 | 17,8 | 640 |
| Linnéuniversitetet | Kalmar | 17,24 | 0,95 | 14,0 | 503 |
Om programmet
En optiker är specialist på synen, ögats normala och sjukliga förändringar, samt på att upptäcka, mäta och korrigera synfel. Som optiker kan du arbeta med synundersökningar och kontaktlinstillpassning i optikbutik, vid syncentral inom landstinget, som konsult eller inom den optiska industrin. Vårt treåriga optikerprogram ger dig teoretiska och praktiska färdigheter i optometri och optiska tekniker.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c och Naturkunskap 2. Naturkunskap 2 kan ersättas av Biologi 1, Fysik 1a alt. Fysik 1b1 + 1b2 och Kemi 1. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap 2 (kan ersättas av Biologi nivå1, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a1, Kemi mivå 1)
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Linnéuniversitetet
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- SjuksköterskeprogrammetLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI16,80HP0,75Sök/plats17,8
- SjuksköterskeprogrammetLinnéuniversitetet · Kalmar · HT 2026BI16,72HP0,70Sök/plats19,3
- FarmaceutprogrammetLinnéuniversitetet · Kalmar · HT 2026BI16,20HP0,65Sök/plats14,7
- OptikerprogrammetLinnéuniversitetet · Kalmar · HT 2026BI17,24HP0,95Sök/plats14,0
- SjuksköterskeprogrammetLinnéuniversitetet · Ljungby · HT 2026BI15,25HP0,65Sök/plats22,9
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvårdLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI–HP–Sök/plats13,8
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,64 | 17 | 18,79 | 17 | 125 |
| BII | 18,85 | 6 | 18,37 | 6 | 93 |
| HP | 1,20 | 12 | 1,10 | 12 | 140 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 6 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 10 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 517 | 81 % | 26 | 72 % |
| Män | 123 | 19 % | 10 | 28 % |
| 24 år eller yngre | 409 | 64 % | 20 | 56 % |
| 25–34 år | 179 | 28 % | 13 | 36 % |
| 35 år eller äldre | 52 | 8 % | 3 | 8 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Optikerprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,79 i betygsgruppen BI, 18,37 i BII, 1,10 på högskoleprovet.
Hur många sökte Optikerprogrammet HT 2026?
640 personer sökte, och 187 hade programmet som förstahandsval. 36 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,50 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Linnéuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod