Nätverksteknik med IT-säkerhet
- Hård konkurrens
- 120 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,33 | 14,76 | −0,57 | 120 | −0,73 |
| BII | 15,00 | 14,60 | −0,40 | 50 | −0,88 |
| HP | 0,80 | 0,70 | −0,10 | 47 | −0,12 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,57)
- HP 5 år: varierande (−0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,76 | 14,60 | 0,70 | 556 | 173 | 70 |
| HT 2025 | 14,24 | 14,60 | 0,50 | 629 | 201 | 100 |
| HT 2024 | 13,69 | 13,50 | 0,15 | 608 | 196 | 128 |
| HT 2023 | * | * | * | 443 | 126 | 140 |
| HT 2022 | 12,70 | 14,19 | * | 395 | 120 | 85 |
| HT 2021 | * | 11,64 | * | 409 | 131 | 140 |
| HT 2020 | * | * | * | 342 | 87 | 120 |
| HT 2019 | * | * | * | 323 | 84 | 100 |
| HT 2018 | * | * | * | 341 | 94 | 90 |
| HT 2017 | 12,87 | 12,71 | 0,35 | 439 | 111 | 90 |
| HT 2016 | 13,19 | 13,38 | 0,60 | 447 | 123 | 71 |
| HT 2015 | 14,17 | 14,74 | 0,90 | 542 | 136 | 71 |
| HT 2014 | 14,80 | 14,90 | 0,90 | 577 | 202 | 63 |
| HT 2013 | 15,00 | 15,40 | 0,80 | 562 | 194 | 68 |
| HT 2012 | 15,15 | 14,72 | 0,80 | 437 | 162 | 64 |
| HT 2011 | 13,60 | 14,20 | 0,10 | 331 | 123 | 50 |
| HT 2010 | 14,30 | 15,16 | 0,30 | 360 | 163 | 50 |
| HT 2009 | 0,10 | 379 | 154 | 50 | ||
| HT 2008 | * | 202 | 96 | 54 |
Om programmet
Om utbildningen
I dagens samhälle är det en självklarhet att alltid vara uppkopplad mot internet- samtidigt sprids hela tiden nya metoder för dataintrång och hot mot cybersäkerheten är ständigt aktuellt. Nätverksteknik med IT-säkerhet (NIT) är en tvåårig utbildning med möjlighet till påbyggnadsår och spänner från grundläggande datakommunikation mellan enstaka datorer och avancerade kommunikationsmönster i globala nätverk med bästa tänkbara säkerhet. I utbildningen ingår moment som behandlar persondatorteknik, lokala och globala nätverk med komplexa strukturer av switchar och routrar, olika internettjänster samt nätverk och cybersäkerhet.
Utbildningen genomsyras av ett modernt säkerhetstänkande för att möta de ständigt föränderliga och ökande hoten som till exempel dataintrång och digital identitetsstöld. Under studietiden har du tillgång till ett av Nordens mest välutrustade laboratorier i internetteknik och lärare med lång erfarenhet och hög kompetens inom området. Ett flertal av kurserna i utbildningen bygger på varandra, vilket innebär att man måste klara av en del av kurserna innan de efterföljande kan påbörjas. Det krävs därför att du som student hänger med i utbildningens höga tempo från start.
Arbetsintegrerat lärande - AIL
Vi är Sveriges ledande högskola inom AIL (Arbetsintegrerat lärande). Hos oss får du en akademisk examen samtidigt som du möter arbetslivet redan under studietiden. På denna utbildning varvar du en stor andel praktiska och laborativa moment med teoretiska studier. Vi använder i stor utsträckning ett problemorienterat arbetssätt, där vi utgår från uppgifter hämtade från arbetslivet som till exempel vid design av ett trådlöst företagsnätverk. I utbildningen används material från vår Cisco-akademi där du läser Ciscos CCNA- och CCNP-utbildningar. Här handleder certifierade instruktörer dig i de praktiska momenten.
Arbetsliv
Efter utbildningen har du en unik kompetens, som gör dig väl förberedd för olika typer av arbetsuppgifter inom nätverk, datakommunikation och cybersäkerhet. Utbildningen förbereder dig för yrken som nätverkstekniker, systemadministratör, säkerhetstekniker, IT-konsult eller infrastrukturarkitekt. Arbetstillfällena finns inom alla sektorer i privat näringsliv samt offentlig förvaltning.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan Väst
Liknande program vid Högskolan Väst
- WebmasterHögskolan Väst · Ortsoberoende · HT 2026BI13,72HP*Sök/plats5,0
- Tekniskt basårHögskolan Väst · Trollhättan · HT 2026BI13,59HP0,50Sök/plats4,8
- Datateknik, högskoleingenjörHögskolan Väst · Trollhättan · HT 2026BI14,61HP0,60Sök/plats6,0
- Industriell ekonomiHögskolan Väst · Trollhättan · HT 2026BI15,95HP0,80Sök/plats9,7
- Tekniskt basårHögskolan Väst · Trollhättan · HT 2025BI*HP*Sök/plats4,0
- Elektroingenjör, Elkraft och hållbara elsystemHögskolan Väst · Trollhättan · HT 2026BI13,55HP0,30Sök/plats4,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,33 | 37 | 14,76 | 36 | 120 |
| BII | 15,00 | 7 | 14,60 | 8 | 50 |
| HP | 0,80 | 23 | 0,70 | 23 | 47 |
| BF | 4,00 | 3 | 3,50 | 3 | 12 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 24 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 4 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 125 | 22 % | 19 | 27 % |
| Män | 431 | 78 % | 51 | 73 % |
| 24 år eller yngre | 313 | 56 % | 35 | 50 % |
| 25–34 år | 174 | 31 % | 22 | 31 % |
| 35 år eller äldre | 69 | 12 % | 13 | 19 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Nätverksteknik med IT-säkerhet vid Högskolan Väst HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 14,76 i betygsgruppen BI, 14,60 i BII, 0,70 på högskoleprovet.
Hur många sökte Nätverksteknik med IT-säkerhet HT 2026?
556 personer sökte, och 173 hade programmet som förstahandsval. 70 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,52 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod