Medie- och kommunikationsvetarprogrammet
Göteborgs universitet, Göteborg
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 865 sökande hittills, varav 202 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
20,5 sökande per antagen.
VT 2026
19,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,60 | 18,75 | −0,85 | 215 | −0,93 |
| BII | 18,60 | 18,45 | −0,15 | 42 | −0,84 |
| HP | 1,05 | 0,95 | −0,10 | 139 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,10)
- HP 5 år: fallande (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 865 | 202 | ||||
| HT 2026 | 18,75 | 18,45 | 0,95 | 1 127 | 188 | 55 |
| VT 2026 | 18,13 | 17,45 | 1,00 | 996 | 280 | 50 |
| HT 2025 | 19,11 | 18,20 | 1,00 | 1 311 | 232 | 50 |
| VT 2025 | 18,18 | 18,23 | 0,85 | 893 | 271 | 60 |
| HT 2024 | 19,22 | 19,27 | 1,00 | 1 311 | 241 | 57 |
| VT 2024 | 17,92 | 18,65 | 0,85 | 866 | 246 | 60 |
| HT 2023 | 19,53 | 19,00 | 1,00 | 1 228 | 238 | 57 |
| VT 2023 | 18,30 | 18,04 | 0,95 | 760 | 238 | 52 |
| HT 2022 | 19,74 | 19,35 | 1,05 | 1 255 | 250 | 46 |
| VT 2022 | 17,54 | 17,03 | 0,90 | 665 | 174 | 50 |
| HT 2021 | 18,85 | 19,69 | 1,05 | 1 212 | 230 | 40 |
| VT 2021 | 18,80 | 18,80 | 1,00 | 884 | 277 | 35 |
| HT 2020 | 19,84 | 18,97 | 1,05 | 1 357 | 272 | 36 |
Om programmet
Programmet ger dig en bred och fördjupad förståelse för medier och kommunikation i ett föränderligt och digitaliserat samhälle. Du utvecklar kunskaper om hur kommunikation formas, används och får betydelse i olika sammanhang, från det offentliga samtalet till organisationers strategiska arbete. Genom utbildningen arbetar du med centrala teorier och analytiska perspektiv inom medie- och kommunikationsvetenskap, med särskilt fokus på relationen mellan medier och samhälle.
En central del av programmet är att du utvecklar förmågan att genomföra kvalificerat analysarbete. Du lär dig att tillämpa vetenskaplig teori och tidigare forskning för att förstå och undersöka kommunikationsprocesser, samt att analysera hur professionella, organisatoriska och samhälleliga villkor påverkar hur kommunikation planeras, genomförs och används. Du får också kunskap om hur kommunikation fungerar på organisations- och samhällsnivå och hur den kan bidra till att hantera olika typer av utmaningar i det digitala mediesamhället.
Under utbildningen utvecklar du färdigheter i att planera, genomföra och utvärdera kommunikationsinsatser. Du får träning i att använda relevanta metoder och digitala verktyg för att analysera medier, målgrupper och opinioner, samt i att presentera dina resultat och formulera välgrundade rekommendationer.
Efter utbildningen har du kompetens att arbeta med kvalificerat analys- och kommunikationsarbete inom såväl offentlig som privat och ideell sektor, och att bidra till att utveckla kommunikation som en strategisk resurs i olika organisationer.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Göteborgs universitet
Liknande program vid Göteborgs universitet
- SocionomprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI19,14HP1,05Sök/plats30,1
- PsykologprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI21,56HP1,60Sök/plats62,1
- Kandidatprogrammet i internationella relationerGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI20,73HP1,20Sök/plats41,9
- StatsvetarprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI20,36HP1,30Sök/plats32,4
- JournalistprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI19,64HP1,15Sök/plats17,7
- Europaprogrammet, StatsvetenskapGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI20,16HP1,20Sök/plats38,2
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,60 | 36 | 18,75 | 32 | 215 |
| BII | 18,60 | 3 | 18,45 | 3 | 42 |
| HP | 1,05 | 20 | 0,95 | 19 | 139 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 6 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,38 | 32 | 18,13 | 29 | 259 |
| BII | 19,99 | 3 | 17,45 | 3 | 51 |
| HP | 1,05 | 19 | 1,00 | 17 | 161 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 7 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 694 | 80 % | – | – |
| Män | 171 | 20 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 659 | 76 % | – | – |
| 25–34 år | 178 | 21 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 28 | 3 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,75 i betygsgruppen BI, 18,45 i BII, 0,95 på högskoleprovet.
Hur många sökte Medie- och kommunikationsvetarprogrammet HT 2026?
1 127 personer sökte, och 188 hade programmet som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,36 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod