Kandidatprogrammet Personal, arbete och organisation

Stockholms universitet, Stockholm

Vad krävdes för att komma in?

HT 2026 urval 2

BI
18,27
−0,58
BII
18,95
−0,05
HP
0,95
oförändrat

VT 2026 urval 2

BI
17,96
+0,10
BII
18,75
+0,26
HP
0,85
oförändrat

BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista

VT 2027: 1 216 sökande hittills, varav 282 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.

Jämför med dina egna poäng

Konkurrensen om platserna

HT 2026

Sökande
1 569
I första hand
300
Antagna
90
Reserver
191

17,4 sökande per antagen.

VT 2026

Sökande
1 344
I första hand
286
Antagna
90
Reserver
144

14,9 sökande per antagen.

Från urval 1 till urval 2

Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.

GruppUrval 1Urval 2ÄndringReserver urval 2Snitt ändring
BI19,0518,27−0,78123−0,62
BII19,2518,95−0,3072−0,18
HP1,050,95−0,10139−0,09

Antagningspoäng och söktryck över tid

Betygsgränser

BI och BII, hösttermin
  • BI
  • BII
16,017,018,019,020,021,020142017202020232026BIIBI
BI och BII, vårtermin
  • BI
  • BII
16,017,018,019,020,021,020142017202020232026BIIBI

Högskoleprovet

HP, hösttermin
0,600,801,001,201,4020142017202020232026
HP, vårtermin
0,600,801,001,201,4020142017202020232026

Sökande

Sökande, hösttermin
  • Sökande
  • Förstahandssökande
05001 0001 5002 000201220152018202120242027SökandeFörstahandssökande
Sökande, vårtermin
  • Sökande
  • Förstahandssökande
05001 0001 5002 000201220152018202120242027SökandeFörstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
TerminBIBIIHPSökandeI första handAntagna
VT 20271 216282
HT 202618,2718,950,951 56930090
VT 202617,9618,750,851 34428690
HT 202518,8519,000,951 65334190
VT 202517,8618,490,851 30735690
HT 202418,8520,000,901 40734690
VT 202417,8118,690,701 15532590
HT 202318,2518,900,851 28129590
VT 202317,3517,700,7097827390
HT 202218,5918,400,901 11325390
VT 202217,7518,600,851 10130090
HT 202118,9618,800,901 44933690
VT 202117,9519,000,801 291332100
HT 202018,7018,850,801 53633490
VT 202017,2118,350,7587021780
HT 201918,4018,401,001 00826175
VT 201916,6917,270,8089421875
HT 201818,3318,701,001 25227075
VT 201817,4017,001,0088019675
HT 201718,2018,901,101 11723675
VT 201718,5817,771,051 10923778
HT 201619,1019,001,051 27527675
VT 201618,9917,911,101 18028282
HT 201519,9618,801,201 46329482
VT 201519,1519,001,101 23231282
HT 201419,9019,271,201 40233585
VT 201419,3018,981,101 22532075
HT 201319,9219,881,251 50435775
VT 201319,2020,171,101 20233675
HT 201219,6019,521,201 53936078
VT 201218,7519,221,1090429280

Om programmet

Programmet ger dig kompetens för arbete inom personal, arbete och organisation med de beteendevetenskapliga ämnena som grund och bredd inom främst personalekonomi och arbetsrätt. Du får de akademiska grunderna för att arbeta med personalplanering, organisations- och kompetensutveckling, ledarskap, arbetsmiljöarbete samt förhandlings- och utredningsverksamhet.

Programmet innehåller följande kurser:

Beteendevetenskaplig kurs som innehåller grunderna i psykologi, sociologi och pedagogik.

Introduktion till arbetsrätt och rättssystemet.

Introduktion till ekonomi inom HR Personalarbete. I kursen ingår både företagsekonomi och personalekonomi.

HR i teori och praktik. Här får du teoretiska perspektiv på HR som integreras med praktiska erfarenheter.

Tredje året läser du ämnesinriktning i det huvudämne du väljer, antingen pedagogik, psykologi eller sociologi. Det är inom ämnesinriktningen du skriver din kandidatuppsats.

Efter kandidatexamen är du behörig att läsa vidare inom huvudämnet på avancerad nivå och sedan söka vidare till forskarnivå. Har du tidigare arbetslivserfarenhet får du lättare att tillgodogöra dig utbildningen.

Programmet leder till en kandidatexamen i huvudämnet med inriktningen Personal, Arbete och Organisation. Efter att ha gått utbildningen finns ett brett fält med arbetsuppgifter som rör personalfrågor, organisations- och arbetsförhållanden inom företag, förvaltningar, utbildnings- och konsultorganisationer. Andra verksamhetsområden är arbetsmarknads- och utbildningspolitik, utredningsverksamhet och utvärderingsuppdrag.

Mer information om programmet finns på www.pao.su.se

Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap 1b eller nivå 1a2.

Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026 (SU-34130)
GruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI19,053218,2728123
BII19,25818,95872
HP1,05350,9532139
BF–0–03
AUBI*11*70
AUBII15,47513,6171
AUHP*9*80
VT 2026 (SU-34031)
GruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI18,513217,962899
BII18,96918,75852
HP0,95370,853396
BF–0–01
ÖS–0–00
AUBI*9*80
AUBII13,62813,6281
AUHP*5*50

Vilka söker och kommer in?

VT 2027
Kön och ålderSökandeAndelAntagnaAndel
Kvinnor1 01984 %––
Män19716 %––
24 år eller yngre77364 %––
25–34 år31226 %––
35 år eller äldre13111 %––

Vanliga frågor

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogrammet Personal, arbete och organisation vid Stockholms universitet HT 2026?

Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,27 i betygsgruppen BI, 18,95 i BII, 0,95 på högskoleprovet.

Hur många sökte Kandidatprogrammet Personal, arbete och organisation HT 2026?

1 569 personer sökte, och 300 hade programmet som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.

Har antagningspoängen gått upp eller ner?

BI-gränsen ändrades med −0,58 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.

Vad betyder * och – i tabellerna?

En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod