Kandidatprogram, informations- och kommunikationsteknik
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
18,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 22,04 | 21,88 | −0,16 | 146 | −0,18 |
| BII | 22,10 | 22,10 | oförändrat | 35 | −0,14 |
| HP | 1,30 | 1,25 | −0,05 | 66 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,11)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,88 | 22,10 | 1,25 | 954 | 410 | 52 |
| HT 2025 | 21,86 | 20,74 | 1,10 | 1 066 | 517 | 50 |
| HT 2024 | 20,89 | 21,04 | 1,05 | 1 014 | 502 | 50 |
| HT 2023 | 21,80 | 21,50 | 1,10 | 1 082 | 551 | 45 |
| HT 2022 | 21,68 | 21,51 | 1,15 | 1 040 | 570 | 30 |
| HT 2021 | 21,77 | 20,73 | 1,10 | 830 | 407 | 30 |
| HT 2020 | 20,31 | 21,44 | 1,00 | 717 | 311 | 32 |
| HT 2019 | 19,74 | 20,81 | 1,10 | 647 | 277 | 31 |
| HT 2018 | 19,85 | 20,61 | 1,10 | 720 | 300 | 36 |
| HT 2017 | 19,44 | 20,73 | 1,10 | 719 | 231 | 32 |
| HT 2016 | 20,95 | 21,60 | 1,20 | 804 | 253 | 26 |
| HT 2015 | 20,80 | 22,38 | 1,05 | 732 | 205 | 16 |
| HT 2014 | 17,28 | 17,81 | 0,75 | 527 | 143 | 32 |
| HT 2013 | 14,20 | 15,37 | 0,80 | 348 | 38 | 45 |
| HT 2012 | 14,70 | 15,10 | 0,60 | 241 | 13 | 45 |
| HT 2011 | * | * | * | 247 | 24 | 45 |
| HT 2010 | * | * | * | 263 | 31 | 45 |
| HT 2009 | * | 238 | 18 | 40 | ||
| HT 2008 | * | 179 | 23 | 32 |
Om programmet
Kandidatutbildningen inom Informations- och kommunikationsteknik (ICT) på KTH motsvarar en internationell Bachelor. Undervisningen sker på engelska, studiekamraterna kommer från olika länder och internationella IT-företag är campusgrannar. Som student på utbildningen befinner du dig mitt i utvecklingen av fenomen som artificiell intelligens, 5G, maskininlärning, robotik och sakernas internet.
ICT ligger till grund för digitalisering av samhället. Nya IT-system och tjänster utvecklas hela tiden och människor och produkter blir alltmer uppkopplade. Utbildningen ger dig en kombination av kunskap om elektronik, mjukvara, datavetenskap och kommunikationsteknologi. Du får ett brett perspektiv på teknikutvecklingen då ekonomi, ledarskap och hållbar utveckling integreras i programmet. Med en stor andel valbara kurser har du möjlighet att skräddarsy din utbildning.
Det pågår ett skifte på arbetsmarknaden där jobb som kan automatiseras försvinner och yrken med förståelse för uppkopplad teknik tillkommer. ICT-experter behövs för att förbättra skydd mot industrispionage, falska nyheter och cyberkrigsföring eller för att utveckla artificiell intelligens, e-hälsa och miljövänligare transport. Du kan utvecklas till mjukvaruingenjör, konsult, systemspecialist och mycket annat. Du kan använda kunskaperna i en internationell karriär eller fortsätta studera på en magister- eller masterutbildning.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Engelska nivå 2. Eller: Matematik 4 eller Matematik E, Fysik 2, Engelska 6
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Kandidatprogram, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedlingKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI16,98HP1,15Sök/plats9,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 22,04 | 30 | 21,88 | 31 | 146 |
| BII | 22,10 | 5 | 22,10 | 4 | 35 |
| HP | 1,30 | 17 | 1,25 | 17 | 66 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 273 | 29 % | 15 | 29 % |
| Män | 681 | 71 % | 37 | 71 % |
| 24 år eller yngre | 745 | 78 % | 42 | 81 % |
| 25–34 år | 157 | 16 % | 6 | 12 % |
| 35 år eller äldre | 52 | 5 % | 4 | 8 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram, informations- och kommunikationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,88 i betygsgruppen BI, 22,10 i BII, 1,25 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram, informations- och kommunikationsteknik HT 2026?
954 personer sökte, och 410 hade programmet som förstahandsval. 52 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,02 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod