Kandidatprogram i utvecklingsstudier
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,54 | 20,54 | oförändrat | 140 | +0,04 |
| BII | 20,06 | 20,06 | oförändrat | 13 | +0,11 |
| HP | 1,15 | 1,15 | oförändrat | 79 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,80)
- HP 5 år: stigande (+0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,54 | 20,06 | 1,15 | 679 | 123 | 47 |
| HT 2025 | 20,03 | 18,76 | 1,05 | 552 | 69 | 41 |
| HT 2024 | 19,53 | 19,27 | 0,95 | 534 | 68 | 49 |
| HT 2023 | 19,00 | 17,22 | 0,85 | 403 | 62 | 47 |
| HT 2022 | 19,58 | 18,59 | 0,85 | 363 | 65 | 42 |
| HT 2021 | 19,74 | 19,38 | 0,95 | 451 | 63 | 58 |
| HT 2020 | 19,01 | 17,60 | 0,95 | 452 | 49 | 62 |
| HT 2019 | 18,70 | 17,75 | 0,90 | 410 | 73 | 68 |
| HT 2018 | 19,11 | 19,56 | 1,00 | 602 | 90 | 47 |
| HT 2017 | 19,60 | 19,64 | 1,15 | 697 | 103 | 52 |
| HT 2016 | 20,30 | 19,20 | 1,05 | 660 | 97 | 60 |
| HT 2015 | 19,83 | 19,10 | 1,05 | 589 | 94 | 44 |
| HT 2014 | 20,10 | 20,60 | 1,10 | 619 | 116 | 44 |
| HT 2013 | 19,68 | 20,00 | 0,90 | 598 | 96 | 66 |
| HT 2012 | 19,50 | 20,72 | 1,00 | 460 | 98 | 50 |
| HT 2011 | 21,30 | 20,30 | 1,10 | 409 | 86 | 30 |
| HT 2010 | 21,30 | 20,94 | 1,40 | 416 | 101 | 20 |
| HT 2009 | * | 1 177 | 364 | 100 |
Om programmet
Det här är ett tvärvetenskapligt kandidatprogram som fokuserar på ekonomiska, sociala och politiska processer kopplade till utveckling. På programmet får du verktyg för att förstå hur samhällen förändras, både lokalt och globalt.
Kandidatprogrammet i utvecklingsstudier är ett treårigt program som förenar perspektiv från flera samhällsvetenskaper. Du studerar global utveckling ur perspektiv från ekonomisk historia, samhällsgeografi, statsvetenskap och sociologi. Under studietiden läser du både allmänna kurser i utvecklingsstudier och mer specialiserade kurser inom ditt valda område.
Du får ut en examen i utvecklingsstudier med huvudämne i ditt valda område.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i kriminologiLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,90HP1,20Sök/plats30,9
- PsykologprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,70Sök/plats64,9
- SocionomprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,90HP1,15Sök/plats38,1
- Kandidatprogram i beteendevetenskapLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,16HP1,25Sök/plats27,1
- SocionomprogrammetLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,33HP0,90Sök/plats27,5
- Kandidatprogram i Economy and SocietyLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,38HP1,45Sök/plats39,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,54 | 49 | 20,54 | 28 | 140 |
| BII | 20,06 | 3 | 20,06 | 3 | 13 |
| HP | 1,15 | 27 | 1,15 | 16 | 79 |
| BF | 4,00 | 1 | – | 0 | 3 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 458 | 67 % | 31 | 66 % |
| Män | 221 | 33 % | 16 | 34 % |
| 24 år eller yngre | 620 | 91 % | 45 | 96 % |
| 25–34 år | 48 | 7 % | 2 | 4 % |
| 35 år eller äldre | 11 | 2 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i utvecklingsstudier vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,54 i betygsgruppen BI, 20,06 i BII, 1,15 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i utvecklingsstudier HT 2026?
679 personer sökte, och 123 hade programmet som förstahandsval. 47 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,51 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod