Kandidatprogram i modevetenskap
Lunds universitet, Helsingborg
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
10,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,23 | 17,08 | −1,15 | 53 | −1,37 |
| BII | 17,96 | 17,31 | −0,65 | 23 | −1,21 |
| HP | 0,85 | 0,75 | −0,10 | 35 | −0,18 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,88)
- HP 5 år: stigande (+0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,08 | 17,31 | 0,75 | 424 | 84 | 42 |
| HT 2025 | 17,88 | 18,03 | 0,85 | 494 | 116 | 42 |
| HT 2024 | 16,46 | 17,00 | 0,60 | 371 | 86 | 48 |
| HT 2023 | 17,09 | 17,54 | 0,50 | 361 | 82 | 45 |
| HT 2022 | 15,65 | 15,60 | 0,35 | 370 | 72 | 45 |
| HT 2021 | 16,20 | 16,11 | 0,40 | 352 | 87 | 50 |
| HT 2020 | 16,75 | 15,09 | 0,55 | 335 | 98 | 50 |
| HT 2019 | 16,25 | 17,54 | 0,40 | 256 | 67 | 42 |
| HT 2018 | 17,10 | 15,09 | 0,50 | 341 | 84 | 45 |
| HT 2017 | 16,43 | 14,25 | 0,60 | 344 | 90 | 45 |
| HT 2016 | 17,40 | 18,19 | 0,65 | 361 | 84 | 43 |
| HT 2015 | 17,30 | 17,00 | 0,70 | 377 | 92 | 43 |
| HT 2014 | 18,10 | 18,65 | 0,85 | 456 | 106 | 43 |
| HT 2013 | 18,30 | 19,00 | 0,70 | 432 | 104 | 43 |
| HT 2012 | 18,80 | 19,60 | 0,90 | 543 | 161 | 40 |
Om programmet
Är du intresserad av mode och vill förstå vår tids mode och trender? Då behöver du kunskaper om mode som visuellt uttryck, modebranschen, konsumtionsmönster, textila material och modehistoria. I denna utbildning får du en djupare förståelse för mode ur flera olika perspektiv.
På kandidatprogrammet i modevetenskap bekantar du dig med mode i historien och i samtiden, och lär dig hitta kopplingar mellan olika kulturella uttryck och trender med fokus på mode och kroppsideal. Du lär dig att kritiskt analysera och tolka moderelaterade fenomen. Du diskuterar modebranschens utmaningar med fokus på hållbarhet och konsumtionsmönster från den tidiga textilindustrin till dagens ”ultra fast fashion”. Du läser om mode och marknad och får grundläggande kunskaper om projektledning.
Utbildningen kombinerar ämnen som idé- och lärdomshistoria, konsthistoria och visuella studier, textilvetenskap, etnologi, historia och strategisk kommunikation - allt för att ge dig en bred förståelse för mode ur olika perspektiv. I utbildningen varvas föreläsningar med seminarier och studiebesök på museer och hos aktörer i branschen. Genom det avslutande examensarbetet tillsammans med en termin valbara kurser får du möjlighet till profilering och internationella kontakter om du väljer att studera utomlands. På programmet ingår praktik i branschen där du omsätter dina teoretiska kunskaper i praktiken.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Konstnärligt kandidatprogram i skådespeleriLunds universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats61,7
- Konstnärligt kandidatprogram i fri konstLunds universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats42,7
- Kandidatprogram i digitala kulturerLunds universitet · Lund · HT 2026BI15,47HP0,70Sök/plats6,3
- Konstnärligt masterprogram i fri konstLunds universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats16,9
- Kandidatutbildning i industridesignLunds universitet · Lund · HT 2026BI–HP–Sök/plats7,7
- Kandidatprogram i konsthistoria och visuella studierLunds universitet · Lund · HT 2026BI16,89HP*Sök/plats6,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,23 | 33 | 17,08 | 25 | 53 |
| BII | 17,96 | 3 | 17,31 | 3 | 23 |
| HP | 0,85 | 19 | 0,75 | 14 | 35 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 382 | 90 % | 34 | 81 % |
| Män | 42 | 10 % | 8 | 19 % |
| 24 år eller yngre | 370 | 87 % | 38 | 90 % |
| 25–34 år | 44 | 10 % | 3 | 7 % |
| 35 år eller äldre | 10 | 2 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i modevetenskap vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,08 i betygsgruppen BI, 17,31 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i modevetenskap HT 2026?
424 personer sökte, och 84 hade programmet som förstahandsval. 42 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,80 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod