Kandidatprogram i matematik
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
10,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,21 | 19,90 | −0,31 | 50 | −0,19 |
| BII | 20,25 | 19,45 | −0,80 | 25 | −0,12 |
| HP | 1,55 | 1,55 | oförändrat | 54 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+2,57)
- HP 5 år: stigande (+0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,90 | 19,45 | 1,55 | 332 | 67 | 33 |
| HT 2025 | 19,30 | 18,44 | 1,45 | 370 | 66 | 39 |
| HT 2024 | 18,15 | 19,30 | 1,30 | 301 | 59 | 40 |
| HT 2023 | 17,97 | 18,89 | 1,25 | 270 | 59 | 40 |
| HT 2022 | 16,97 | 18,91 | 0,90 | 246 | 48 | 41 |
| HT 2021 | 17,33 | 16,82 | 1,20 | 264 | 46 | 40 |
| HT 2020 | 17,76 | 14,55 | 1,00 | 252 | 48 | 40 |
| HT 2019 | 16,41 | 13,58 | 0,75 | 226 | 50 | 40 |
| HT 2018 | 14,69 | * | * | 259 | 42 | 38 |
| HT 2017 | 17,50 | 16,60 | 1,45 | 266 | 54 | 41 |
| HT 2016 | 17,40 | 17,20 | 1,25 | 254 | 46 | 38 |
| HT 2015 | * | * | * | 212 | 49 | 44 |
| HT 2014 | * | * | * | 192 | 38 | 34 |
| HT 2013 | * | * | * | 189 | 34 | 42 |
| HT 2012 | * | * | * | 168 | 37 | 33 |
| HT 2011 | * | * | * | 139 | 33 | 31 |
| HT 2010 | * | – | * | 112 | 20 | 21 |
| HT 2009 | * | 113 | 28 | 30 | ||
| HT 2008 | * | 89 | 21 | 19 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 19,90 | 1,55 | 10,1 | 332 |
| Stockholms universitet | Stockholm | 19,90 | 1,55 | 12,1 | 326 |
| Umeå universitet | Umeå | * | * | 3,8 | 79 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i matematik ger dig verktygen att förstå och tillämpa matematikens kraftfulla logik. Efterfrågan på matematisk kompetens är hög, liksom lönen, och karriärvägarna är många. Du kan arbeta med tillämpningar inom områden som ekonomi, klimat, säkerhet och hälsa, eller bli forskare och bevisa nya matematiska samband som är nyckeln till fortsatta framsteg inom naturvetenskaplig forskning.
Gymnasiets matematikkunskaper är en viktig grund, men din nyfikenhet och vilja att lära dig matematik på nya sätt är ännu viktigare. Här lär du dig inte bara hur man räknar utan också logiken bakom formlerna vilket ger dig förmågan att lösa komplexa problem och anpassa dina kunskaper efter olika situationer. Genom att kombinera matematiken med andra ämnen kan du skapa en unik och eftertraktad kompetens. Programmet erbjuder stor valfrihet att välja kurser både inom matematiken och i andra ämnen.
Efter utbildningen kan du välja att börja arbeta direkt eller läsa vidare på ett masterprogram. Vanliga yrken bland tidigare studenter inkluderar analytiker, data scientist och aktuarie. Områden där matematik spelar en central roll är medicin och hälsa, datavetenskap, ekonomi, finans och försäkring, miljövetenskap och hållbar utveckling, kommunikation och signalbehandling, handel och marknadsföring, transport och logistik samt säkerhet och försvar.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologiUppsala universitet · Uppsala · HT 2025BI18,91HP1,30Sök/plats8,5
- Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,01HP1,30Sök/plats7,5
- Kandidatprogram i fysik - AstronomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,45HP1,30Sök/plats13,8
- Kandidatprogram i fysik - FysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,49HP1,40Sök/plats9,7
- Kandidatprogram i kemiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,69HP1,25Sök/plats7,9
- Masterprogram i infektionsbiologiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI–HP–Sök/plats31,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,21 | 21 | 19,90 | 16 | 50 |
| BII | 20,25 | 4 | 19,45 | 3 | 25 |
| HP | 1,55 | 13 | 1,55 | 10 | 54 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 4 | * | 4 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 130 | 39 % | 9 | 27 % |
| Män | 202 | 61 % | 24 | 73 % |
| 24 år eller yngre | 273 | 82 % | 28 | 85 % |
| 25–34 år | 40 | 12 % | 4 | 12 % |
| 35 år eller äldre | 19 | 6 % | 1 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i matematik vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,90 i betygsgruppen BI, 19,45 i BII, 1,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i matematik HT 2026?
332 personer sökte, och 67 hade programmet som förstahandsval. 33 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,60 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Stockholms universitet, Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod