Kandidatprogram i marknadskommunikation och IT
Stockholms universitet, Stockholm
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
19,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,32 | 18,67 | −0,65 | 390 | −0,63 |
| BII | 18,65 | 18,65 | oförändrat | 135 | −0,11 |
| HP | 1,10 | 1,05 | −0,05 | 294 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,47)
- HP 5 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,67 | 18,65 | 1,05 | 1 680 | 231 | 88 |
| HT 2025 | 19,11 | 18,59 | 1,10 | 2 129 | 374 | 88 |
| HT 2024 | 18,75 | 18,85 | 1,00 | 1 453 | 265 | 88 |
| HT 2023 | 18,07 | 18,70 | 1,00 | 1 203 | 207 | 83 |
| HT 2022 | 18,28 | 18,80 | 0,95 | 1 133 | 168 | 77 |
| HT 2021 | 18,20 | 18,65 | 1,00 | 1 009 | 140 | 77 |
| HT 2020 | 18,75 | 17,70 | 1,00 | 1 166 | 170 | 77 |
| HT 2019 | 18,44 | 17,97 | 1,00 | 1 108 | 173 | 77 |
| HT 2018 | 18,43 | 19,35 | 1,05 | 1 382 | 236 | 78 |
| HT 2017 | 19,00 | 18,25 | 1,10 | 1 513 | 271 | 78 |
| HT 2016 | 19,20 | 18,68 | 1,20 | 1 586 | 300 | 75 |
| HT 2015 | 19,30 | 18,95 | 1,15 | 1 656 | 288 | 77 |
| HT 2014 | 19,10 | 18,42 | 1,15 | 1 640 | 338 | 85 |
| HT 2013 | 19,70 | 20,11 | 1,10 | 1 717 | 362 | 78 |
| HT 2012 | 19,70 | 19,30 | 1,10 | 1 792 | 384 | 77 |
| HT 2011 | 20,00 | 17,96 | 1,20 | 1 458 | 308 | 60 |
| HT 2010 | 18,80 | 19,73 | 1,00 | 1 403 | 293 | 79 |
| HT 2009 | 0,80 | 1 395 | 222 | 75 | ||
| HT 2008 | 0,70 | 815 | 113 | 75 |
Liknande program vid Stockholms universitet
- SocionomprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI18,65HP1,00Sök/plats21,5
- Kandidatprogram i kriminologiStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI20,00HP1,20Sök/plats66,2
- PsykologprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI21,25HP1,55Sök/plats45,1
- Studie- och yrkesvägledarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI18,10HP0,60Sök/plats13,9
- Journalistprogrammet - kandidatprogramStockholms universitet · Stockholm · HT 2025BI19,60HP1,20Sök/plats17,7
- Kandidatprogram i marknadskommunikation (GI)Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,65HP0,95Sök/plats14,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,32 | 54 | 18,67 | 49 | 390 |
| BII | 18,65 | 9 | 18,65 | 9 | 135 |
| HP | 1,10 | 32 | 1,05 | 29 | 294 |
| BF | 4,00 | 1 | 3,50 | 1 | 11 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 129 | 67 % | 65 | 74 % |
| Män | 551 | 33 % | 23 | 26 % |
| 24 år eller yngre | 1 348 | 80 % | 77 | 88 % |
| 25–34 år | 289 | 17 % | 10 | 11 % |
| 35 år eller äldre | 43 | 3 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i marknadskommunikation och IT vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,67 i betygsgruppen BI, 18,65 i BII, 1,05 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i marknadskommunikation och IT HT 2026?
1 680 personer sökte, och 231 hade programmet som förstahandsval. 88 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,44 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod