Kandidatprogram i journalistik
- Hård konkurrens
- 90 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
6,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,67 | 21,67 | oförändrat | 38 | +0,05 |
| BII | – | – | 2 | +0,15 | |
| HP | 1,50 | 1,50 | oförändrat | 25 | +0,04 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,88)
- HP 5 år: stigande (+0,50)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,67 | – | 1,50 | 221 | 97 | 36 |
| HT 2025 | 21,46 | 20,04 | 1,50 | 388 | 124 | 43 |
| HT 2024 | 21,88 | 21,90 | 1,45 | 426 | 138 | 46 |
| HT 2023 | 21,12 | – | 1,60 | 425 | 143 | 41 |
| HT 2022 | 20,21 | – | 1,35 | 210 | 106 | 47 |
| HT 2021 | 19,79 | 20,26 | 1,00 | 446 | 131 | 40 |
| HT 2020 | 19,22 | 20,04 | 0,90 | 189 | 80 | 40 |
| HT 2019 | * | * | * | 149 | 64 | 47 |
| HT 2018 | 19,80 | 18,15 | 0,85 | 171 | 85 | 40 |
| HT 2017 | 19,57 | 16,64 | 1,05 | 428 | 93 | 34 |
| HT 2016 | 18,75 | 19,30 | 1,05 | 486 | 108 | 30 |
| HT 2015 | 595 | 97 | 30 | |||
| HT 2014 | 615 | 129 | 19 | |||
| HT 2013 | 619 | 156 | 18 | |||
| HT 2012 | 597 | 192 | 32 | |||
| HT 2011 | 631 | 196 | 32 | |||
| HT 2010 | 597 | 181 | 30 | |||
| HT 2009 | 720 | 204 | 30 | |||
| HT 2008 | 537 | 171 | 30 |
Om programmet
Är du intresserad av att granska och förklara vad som händer i världen? Då är journalistutbildningen rätt val för dig! Här lär du dig att granska fakta, analysera händelser och skapa nyheter och reportage för olika medier, som webb, radio och tv.
Kandidatprogrammet i journalistik förbereder dig för ett framtida yrke som journalist. Du lär dig att skapa innehåll i olika genrer och att använda de verktyg som journalister arbetar med. Du får också kunskap om hur journalistiken har utvecklats - både i Sverige och i världen - och om journalistikforskningens olika inriktningar. Utbildningen är yrkesförberedande och fokuserar på nyheter och fördjupande reportage.
Detta är en påbyggnadsutbildning, vilket innebär att du behöver läsa 90 hp inom ett annat ämne för att läsa här. Efter tre terminer tar du en kandidatexamen med journalistik som huvudområde.
Behörighet: För tillträde till utbildningen krävs högskolestudier om sammanlagt 90 högskolepoäng i avslutade kurser, varav minst fortsättningsnivå i ett ämne.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i kriminologiLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,90HP1,20Sök/plats30,9
- PsykologprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,70Sök/plats64,9
- SocionomprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,90HP1,15Sök/plats38,1
- Kandidatprogram i beteendevetenskapLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,16HP1,25Sök/plats27,1
- SocionomprogrammetLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,33HP0,90Sök/plats27,5
- Kandidatprogram i Economy and SocietyLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,38HP1,45Sök/plats39,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,67 | 8 | 21,67 | 7 | 38 |
| BII | – | 0 | – | 0 | 2 |
| HP | 1,50 | 4 | 1,50 | 4 | 25 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| HPGR | 165,00 | 26 | 165,00 | 25 | 42 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 152 | 69 % | 25 | 69 % |
| Män | 69 | 31 % | 11 | 31 % |
| 24 år eller yngre | 103 | 47 % | 17 | 47 % |
| 25–34 år | 86 | 39 % | 13 | 36 % |
| 35 år eller äldre | 32 | 14 % | 6 | 17 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i journalistik vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,67 i betygsgruppen BI, 1,50 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i journalistik HT 2026?
221 personer sökte, och 97 hade programmet som förstahandsval. 36 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,21 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod