Kandidatprogram i japanska
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,24 | 14,90 | −2,34 | 6 | −2,40 |
| BII | 17,84 | 17,84 | oförändrat | 2 | −0,92 |
| HP | 0,80 | * | 0 | −0,20 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,26)
- HP 5 år: varierande (+0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,90 | 17,84 | * | 119 | 31 | 25 |
| HT 2025 | 13,75 | * | * | 116 | 35 | 30 |
| HT 2024 | * | * | * | 102 | 21 | 22 |
| HT 2023 | 12,90 | 14,44 | * | 104 | 33 | 22 |
| HT 2022 | 16,71 | 15,44 | 1,00 | 136 | 34 | 22 |
| HT 2021 | 17,34 | 16,27 | 0,65 | 154 | 44 | 25 |
| HT 2020 | 15,16 | 15,60 | 0,50 | 133 | 36 | 27 |
| HT 2019 | 14,30 | 16,72 | 0,70 | 112 | 32 | 25 |
| HT 2018 | 16,90 | 16,57 | 0,60 | 143 | 38 | 22 |
| HT 2017 | 17,19 | 14,09 | 0,80 | 133 | 52 | 22 |
| HT 2016 | 17,60 | 13,02 | 0,80 | 152 | 36 | 20 |
| HT 2015 | 19,15 | 19,96 | 0,95 | 160 | 45 | 18 |
| HT 2014 | 17,02 | 17,82 | 0,85 | 138 | 40 | 18 |
| HT 2013 | 17,90 | 20,80 | 1,00 | 171 | 41 | 20 |
| HT 2012 | 18,10 | 16,30 | 1,20 | 144 | 50 | 19 |
| HT 2011 | 17,80 | 16,47 | 1,10 | 160 | 47 | 18 |
Om programmet
Är du fascinerad av japanska TV-spel, manga eller kampsport? Kanske gillar du japansk estetik, språk eller teknik? Då kan kandidatprogrammet i japanska vara något för dig. Här får du lära dig språket på djupet - och förstå det moderna Japan genom historia, kultur och samhälle.
Kandidatprogrammet i japanska är en treårig utbildning (180 högskolepoäng) där du lär dig att läsa, skriva och tala japanska. Du får också kunskap om Japans historia, kultur och samhälle - både förr och nu. Programmet passar dig som vill förstå ett av världens mest inflytelserika länder och som är nyfiken på språk, idéer och samhällsfrågor.
Utbildningen ger en bra grund för vidare studier inom humaniora och samhällsvetenskap, och kan kombineras med andra ämnen som teknik eller ekonomi om du vill arbeta med eller i Östasien i framtiden.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i Human ResourcesLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,21HP1,20Sök/plats21,6
- Kandidatprogram i mänskliga rättigheterLunds universitet · Lund · HT 2026BI18,17HP0,95Sök/plats7,3
- Kandidatprogram i historiaLunds universitet · Lund · HT 2026BI18,51HP1,10Sök/plats10,2
- Masterprogram i arkivvetenskap, biblioteks- och informationsvetenskap respektive museologi (ABM)Lunds universitet · Lund · HT 2026BI–HP–Sök/plats6,6
- Kandidatprogram inom Europastudier med humanistisk profilLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,17HP1,00Sök/plats8,5
- Kandidatprogram i engelskaLunds universitet · Lund · HT 2026BI15,63HP*Sök/plats4,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,24 | 15 | 14,90 | 15 | 6 |
| BII | 17,84 | 1 | 17,84 | 1 | 2 |
| HP | 0,80 | 8 | * | 8 | 0 |
| BF | 3,00 | 1 | 3,00 | 1 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 51 | 43 % | 11 | 44 % |
| Män | 68 | 57 % | 14 | 56 % |
| 24 år eller yngre | 79 | 66 % | 17 | 68 % |
| 25–34 år | 35 | 29 % | 6 | 24 % |
| 35 år eller äldre | 5 | 4 % | 2 | 8 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i japanska vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 14,90 i betygsgruppen BI, 17,84 i BII.
Hur många sökte Kandidatprogram i japanska HT 2026?
119 personer sökte, och 31 hade programmet som förstahandsval. 25 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,15 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod