Kandidatprogram, fastighet och finans
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
12,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,03 | 18,57 | −0,46 | 89 | −0,27 |
| BII | 19,38 | 19,27 | −0,11 | 63 | +0,02 |
| HP | 1,30 | 1,30 | oförändrat | 129 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,13)
- HP 5 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,57 | 19,27 | 1,30 | 802 | 213 | 66 |
| HT 2025 | 18,02 | 19,71 | 1,25 | 700 | 174 | 65 |
| HT 2024 | 18,63 | 19,94 | 1,20 | 719 | 180 | 65 |
| HT 2023 | 17,76 | 19,48 | 1,15 | 595 | 132 | 58 |
| HT 2022 | 18,30 | 19,24 | 1,20 | 662 | 150 | 43 |
| HT 2021 | 18,44 | 19,16 | 1,25 | 742 | 175 | 54 |
| HT 2020 | 18,80 | 20,11 | 1,10 | 666 | 146 | 43 |
| HT 2019 | 17,90 | 18,35 | 1,30 | 508 | 111 | 45 |
| HT 2018 | 18,40 | 19,40 | 1,30 | 789 | 146 | 45 |
| HT 2017 | 18,59 | 19,95 | 1,35 | 1 122 | 183 | 57 |
| HT 2016 | 18,70 | 19,73 | 1,35 | 1 142 | 178 | 45 |
| HT 2015 | 19,10 | 20,37 | 1,40 | 1 280 | 197 | 45 |
| HT 2014 | 19,45 | 19,85 | 1,40 | 1 054 | 179 | 45 |
| HT 2013 | 19,75 | 20,00 | 1,40 | 1 040 | 174 | 48 |
| HT 2012 | 19,10 | 20,38 | 1,30 | 819 | 164 | 45 |
| HT 2011 | 18,88 | 18,65 | 1,10 | 839 | 173 | 80 |
| HT 2010 | 17,00 | 17,58 | 1,10 | 646 | 156 | 80 |
| HT 2009 | 1,20 | 810 | 181 | 70 | ||
| HT 2008 | 1,00 | 638 | 148 | 69 |
Om programmet
Kandidatutbildningen inom Fastighet och finans på KTH passar dig som vill vara delaktig i fastighetsbranschens spännande utveckling med ny teknik och ökad miljömedvetenhet. Efter examen kan du jobba med kvalificerade uppgifter inom såväl fastighetssektorn som den finansiella sektorn. Då sektorerna integreras alltmer ligger utbildningen helt rätt i tiden.
Utbildningen ger dig kunskap inom ekonomi, juridik och management med fokus på den finansiella sektorns roll i ett hållbart samhällsbyggande. Efter fem obligatoriska terminer väljer du att fördjupa dig inom antingen Fastighetsekonomi eller Finans. Utbytesstudier sker vanligtvis under höstterminen det tredje året.
Möjligheterna till jobb efter examen är goda. Fastighetsbranschen är under utveckling med ökad digitalisering och omställning till miljövänliga system. Sverige har haft en hög byggtakt och fastigheter utgör Sveriges största förmögenhetstillgång. Dina framtida arbetsgivare kan exempelvis vara banker, försäkringsbolag, bostadsfinansieringsinstitut och fastighetsbolag. Du kan börja jobba direkt efter examen eller välja att fortsätta studera på en magister- eller masterutbildning i Sverige eller utomlands.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik fortsättning nivå 1c, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2, Kemi nivå 1, Fysik nivå 1b och Kemi nivå 1 kan ersättas med Naturkunskap nivå 2. Eller: Matematik 3c, Fysik 1 eller Fysik 1b1 + 1b2 och Kemi 1, Fysik 1 och Kemi 1 kan ersättas med Naturkunskap 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,03 | 31 | 18,57 | 32 | 89 |
| BII | 19,38 | 12 | 19,27 | 11 | 63 |
| HP | 1,30 | 22 | 1,30 | 22 | 129 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 297 | 37 % | 26 | 39 % |
| Män | 505 | 63 % | 40 | 61 % |
| 24 år eller yngre | 665 | 83 % | 53 | 80 % |
| 25–34 år | 109 | 14 % | 11 | 17 % |
| 35 år eller äldre | 28 | 3 % | 2 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram, fastighet och finans vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,57 i betygsgruppen BI, 19,27 i BII, 1,30 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram, fastighet och finans HT 2026?
802 personer sökte, och 213 hade programmet som förstahandsval. 66 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,55 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod