Internationell logistik
Chalmers tekniska högskola, Göteborg
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,34 | 17,34 | oförändrat | 147 | −0,08 |
| BII | 17,45 | 17,45 | oförändrat | 56 | oförändrat |
| HP | 1,20 | 1,20 | oförändrat | 155 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,39)
- HP 5 år: stigande (+0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,34 | 17,45 | 1,20 | 855 | 159 | 93 |
| HT 2025 | 16,86 | 17,50 | 1,15 | 723 | 115 | 75 |
| HT 2024 | 16,60 | 16,35 | 1,00 | 693 | 116 | 91 |
| HT 2023 | 16,71 | 16,15 | 0,95 | 649 | 89 | 77 |
| HT 2022 | 16,46 | 16,70 | 0,95 | 613 | 90 | 73 |
| HT 2021 | 16,95 | 17,14 | 1,00 | 702 | 115 | 80 |
| HT 2020 | 16,39 | 16,61 | 0,95 | 688 | 116 | 80 |
| HT 2019 | 14,68 | 16,65 | 0,95 | 491 | 86 | 66 |
Om programmet
Den globala handeln ökar ständigt och allting du äger har transporterats till dig i en noggrant uttänkt logistikkedja där tidsåtgång, miljöpåverkan och lönsamhet är viktiga faktorer. När det uppstår störningar orsakade av omvärldshändelser blir du kuggen i hjulet som löser problemen för att kedjan ska kunna rulla på igen. Under utbildningen får du lära dig allt om logistikens ekonomiska, juridiska och tekniska förutsättningar.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Chalmers tekniska högskola
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknikChalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI17,65HP1,25Sök/plats13,7
- Internationell logistik (senare del av program, EJ åk 1)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI–HP–Sök/plats–
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,34 | 96 | 17,34 | 63 | 147 |
| BII | 17,45 | 16 | 17,45 | 10 | 56 |
| HP | 1,20 | 26 | 1,20 | 19 | 155 |
| BF | 4,00 | 1 | – | 0 | 4 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| ZBGAR | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 329 | 38 % | 43 | 46 % |
| Män | 526 | 62 % | 50 | 54 % |
| 24 år eller yngre | 687 | 80 % | 81 | 87 % |
| 25–34 år | 133 | 16 % | 10 | 11 % |
| 35 år eller äldre | 35 | 4 % | 2 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Internationell logistik vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,34 i betygsgruppen BI, 17,45 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Internationell logistik HT 2026?
855 personer sökte, och 159 hade programmet som förstahandsval. 93 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,48 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod