Human Resources, kandidatprogram
Linköpings universitet, Linköping
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
19,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,79 | 19,06 | −0,73 | 350 | −0,45 |
| BII | 19,25 | 18,96 | −0,29 | 84 | −0,35 |
| HP | 1,20 | 1,10 | −0,10 | 303 | −0,06 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,32)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,06 | 18,96 | 1,10 | 1 725 | 288 | 90 |
| HT 2025 | 19,58 | 19,69 | 1,10 | 1 917 | 394 | 90 |
| HT 2024 | 19,70 | 19,43 | 1,10 | 1 860 | 381 | 90 |
| HT 2023 | 19,64 | 19,06 | 1,05 | 1 437 | 301 | 90 |
| HT 2022 | 19,43 | 17,91 | 1,05 | 1 371 | 283 | 85 |
| HT 2021 | 19,38 | 19,38 | 1,10 | 1 578 | 289 | 96 |
| HT 2020 | 19,38 | 19,00 | 1,05 | 1 490 | 333 | 90 |
| HT 2019 | 19,32 | 18,78 | 1,05 | 1 328 | 300 | 80 |
| HT 2018 | 19,38 | 18,45 | 1,15 | 1 515 | 338 | 80 |
Om programmet
Personalen är organisationens viktigaste resurs. Att förstå hur människor och organisationer fungerar och kan utvecklas är vad HR-programmet handlar om. Utbildningen erbjuder dig kurser för att möta arbetslivets framtida behov. Inom Human Resources (HR) programmet bildar ämnen som beteendevetenskap, ekonomi och juridik en helhet. Med arbetsplatsförlagd utbildning och kurser med nära anknytning till forskning, får du nyttig erfarenhet och ständigt aktuella kunskaper.
Behörighet: Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Matematik 2a/2b/2c eller Matematik B. Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Linköpings universitet
Liknande program vid Linköpings universitet
- Human Resources, MasterprogramLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI–HP–Sök/plats6,8
- Ecology and Sustainable Development, masterprogram - Ansökningsomgång för svenska och EU/EEA-studenterLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI–HP–Sök/plats2,9
- Intelligent Transport Systems and Logistics, masterprogram - Ansökningsomgång för svenska och EU/EEA-studenterLinköpings universitet · Norrköping · HT 2026BI–HP–Sök/plats21,0
- Chemistry, masterprogram - Ansökningsomgång för svenska och EU/EEA-studenterLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI–HP–Sök/plats1,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,79 | 41 | 19,06 | 37 | 350 |
| BII | 19,25 | 5 | 18,96 | 5 | 84 |
| HP | 1,20 | 23 | 1,10 | 21 | 303 |
| BF | 4,00 | 1 | – | 0 | 5 |
| ALE | 34,00 | 30 | 29,00 | 27 | 36 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 450 | 84 % | 81 | 90 % |
| Män | 275 | 16 % | 9 | 10 % |
| 24 år eller yngre | 1 523 | 88 % | 79 | 88 % |
| 25–34 år | 160 | 9 % | 7 | 8 % |
| 35 år eller äldre | 42 | 2 % | 4 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Human Resources, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,06 i betygsgruppen BI, 18,96 i BII, 1,10 på högskoleprovet.
Hur många sökte Human Resources, kandidatprogram HT 2026?
1 725 personer sökte, och 288 hade programmet som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,52 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod