Grafisk design
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,74 | 18,41 | −1,33 | 110 | −0,80 |
| BII | 18,59 | 17,98 | −0,61 | 20 | −0,21 |
| HP | 0,95 | 0,75 | −0,20 | 36 | −0,12 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,92)
- HP 5 år: varierande (−0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,41 | 17,98 | 0,75 | 792 | 153 | 50 |
| HT 2025 | 20,05 | 19,90 | 1,10 | 1 023 | 209 | 45 |
| HT 2024 | 19,90 | 18,27 | 1,00 | 1 098 | 255 | 49 |
| HT 2023 | 19,53 | 18,55 | 1,05 | 1 040 | 233 | 48 |
| HT 2022 | 19,32 | 20,76 | 1,00 | 1 150 | 258 | 48 |
| HT 2021 | 19,33 | 19,22 | 0,95 | 1 152 | 262 | 48 |
| HT 2020 | 19,96 | 20,20 | 1,00 | 1 221 | 274 | 43 |
| HT 2019 | 20,10 | 20,79 | 1,10 | 1 006 | 251 | 46 |
| HT 2018 | 19,95 | 19,36 | 1,05 | 1 120 | 248 | 46 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet | Malmö | 18,41 | 0,75 | 15,8 | 792 |
| Mittuniversitetet | Sundsvall | 14,23 | * | 9,4 | 272 |
Om programmet
Programmet är en designutbildning på grundnivå med fokus på grafisk design. Utbildningen leder till en kandidatexamen i grafisk design.
Genom utbildningen tränas du i att kommunicera och kritiskt analysera designförslag både skriftligt och muntligt. Efter utbildningen är du väl förberedd för att arbeta med att visualisera idéer och koncept och att arbeta i team. Du kommer att kunna arbeta med design och kommunikation i många sammanhang: på design-/reklambyråer och förlag eller i andra företag som del av informationsavdelning eller designteam. Du kan också välja att studera vidare inom designområdet, direkt eller efter några års arbetslivserfarenhet.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- ProduktdesignMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI17,60HP0,80Sök/plats12,1
- Interaction DesignMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,97HP0,40Sök/plats11,2
- Interaction Design, Master's Programme (One-Year)Malmö universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats21,1
- Interaction Design, Master's Programme (Two-Year)Malmö universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats14,5
- Historia: Inriktning mot kulturarvsstudierMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,1
- Historiska studier - magister-/masterprogramMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats3,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,74 | 18 | 18,41 | 14 | 110 |
| BII | 18,59 | 2 | 17,98 | 2 | 20 |
| HP | 0,95 | 21 | 0,75 | 17 | 36 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,50 | 1 | 6 |
| AU | 533,00 | 20 | 480,00 | 16 | 3 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 561 | 71 % | 37 | 74 % |
| Män | 231 | 29 % | 13 | 26 % |
| 24 år eller yngre | 580 | 73 % | 36 | 72 % |
| 25–34 år | 182 | 23 % | 12 | 24 % |
| 35 år eller äldre | 30 | 4 % | 2 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Grafisk design vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,41 i betygsgruppen BI, 17,98 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Grafisk design HT 2026?
792 personer sökte, och 153 hade programmet som förstahandsval. 50 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,64 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Mittuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod