Fysioterapeut
Luleå tekniska universitet, Luleå
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Fysioterapeutexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,1 sökande per antagen.
VT 2026
4,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,93 | 14,34 | −0,59 | 20 | −0,78 |
| BII | 15,62 | 15,62 | oförändrat | 34 | −0,47 |
| HP | 0,55 | 0,55 | oförändrat | 21 | −0,05 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−3,26)
- HP 5 år: fallande (−0,40)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,34 | 15,62 | 0,55 | 457 | 78 | 50 |
| VT 2026 | * | * | * | 282 | 42 | 60 |
| HT 2025 | 13,58 | 14,95 | 0,35 | 406 | 59 | 50 |
| VT 2025 | * | * | * | 266 | 52 | 50 |
| HT 2024 | 14,40 | 15,26 | 0,55 | 412 | 51 | 50 |
| VT 2024 | * | * | * | 227 | 35 | 50 |
| HT 2023 | 13,44 | 15,47 | 0,50 | 370 | 50 | 50 |
| VT 2023 | * | 14,64 | 0,35 | 296 | 52 | 55 |
| HT 2022 | 15,25 | 16,47 | 0,80 | 513 | 61 | 50 |
| VT 2022 | 15,70 | 16,88 | 0,85 | 431 | 76 | 55 |
| HT 2021 | 17,60 | 17,95 | 0,95 | 758 | 135 | 40 |
| VT 2021 | 16,98 | 17,20 | 0,80 | 485 | 90 | 55 |
| HT 2020 | 17,86 | 17,64 | 0,90 | 717 | 125 | 45 |
| VT 2020 | 16,10 | 16,45 | 0,80 | 415 | 69 | 55 |
| HT 2019 | 17,20 | 17,00 | 0,90 | 614 | 88 | 60 |
| VT 2019 | 15,30 | 16,65 | 0,90 | 409 | 69 | 48 |
| HT 2018 | 17,14 | 17,58 | 0,95 | 679 | 94 | 55 |
| VT 2018 | 17,16 | 17,35 | 0,95 | 482 | 85 | 43 |
| HT 2017 | 17,75 | 18,00 | 1,05 | 878 | 95 | 45 |
| VT 2017 | 17,92 | 17,60 | 1,00 | 568 | 68 | 46 |
| HT 2016 | 18,26 | 17,74 | 1,10 | 968 | 113 | 45 |
| VT 2016 | 18,00 | 18,00 | 1,10 | 659 | 81 | 50 |
| HT 2015 | 18,50 | 18,19 | 1,15 | 1 074 | 105 | 50 |
| VT 2015 | 18,20 | 17,98 | 1,05 | 699 | 90 | 50 |
| HT 2014 | 18,69 | 18,33 | 1,10 | 1 248 | 135 | 50 |
Om programmet
Är du intresserad av att förstå hur kroppen fungerar och hur rörelse påverkar vår hälsa? Då är fysioterapeutprogrammet vid Luleå tekniska universitet något för dig!
Behörighet: Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 eller Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2. Idrott och hälsa 1/nivå 1 kan ersättas av flerårig och mångsidigt idrottsutövande (ska styrkas med intyg från förening/klubb)
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Luleå tekniska universitet
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- SjuksköterskeprogrammetLuleå tekniska universitet · Luleå · VT 2026BI14,85HP0,40Sök/plats14,1
- RöntgensjuksköterskeprogrammetLuleå tekniska universitet · Luleå · VT 2026BI14,67HP0,45Sök/plats12,7
- SjuksköterskeprogrammetLuleå tekniska universitet · Luleå · HT 2026BI14,05HP0,40Sök/plats7,5
- ArbetsterapeutLuleå tekniska universitet · Luleå · HT 2026BI13,70HP*Sök/plats6,3
- Specialistsjuksköterska med inriktning anestesisjukvårdLuleå tekniska universitet · Luleå · HT 2026BI–HP–Sök/plats6,8
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot distriktssköterskaLuleå tekniska universitet · Ortsoberoende · HT 2025BI–HP–Sök/plats5,2
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,93 | 47 | 14,34 | 17 | 20 |
| BII | 15,62 | 20 | 15,62 | 9 | 34 |
| HP | 0,55 | 33 | 0,55 | 19 | 21 |
| BF | 3,00 | 1 | * | 1 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 23 |
| DA | * | 4 | * | 4 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | * | 46 | * | 13 | 0 |
| BII | 14,18 | 22 | * | 14 | 0 |
| HP | 0,25 | 34 | * | 15 | 0 |
| BF | * | 1 | – | 0 | 0 |
| SA | – | 0 | 969,00 | 16 | 15 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 229 | 50 % | 24 | 48 % |
| Män | 228 | 50 % | 26 | 52 % |
| 24 år eller yngre | 281 | 61 % | 37 | 74 % |
| 25–34 år | 138 | 30 % | 7 | 14 % |
| 35 år eller äldre | 38 | 8 % | 6 | 12 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeut vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 14,34 i betygsgruppen BI, 15,62 i BII, 0,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Fysioterapeut HT 2026?
457 personer sökte, och 78 hade programmet som förstahandsval. 50 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,76 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod