Ekonomie kandidatprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
12,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,06 | 16,86 | −0,20 | 107 | −0,38 |
| BII | 16,13 | 16,24 | +0,11 | 42 | +0,07 |
| HP | 1,00 | 1,00 | oförändrat | 112 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 2 år: stabil (+0,20)
- HP 2 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,86 | 16,24 | 1,00 | 862 | 90 | 70 |
| HT 2025 | 16,86 | 16,70 | 0,95 | 859 | 77 | 70 |
| HT 2024 | 16,66 | 16,35 | 0,85 | 690 | 71 | 70 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet | Lund | 21,04 | 1,50 | 18,6 | 5 579 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 21,10 | 1,50 | 30,8 | 5 552 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,90 | 1,35 | 17,4 | 5 037 |
| Umeå universitet | Umeå | 16,86 | 1,00 | 12,3 | 862 |
Om programmet
Programmet ger dig verktyg för att kunna hantera framtidens utmaningar för företag och organisationer relaterat till exempelvis digitalisering och hållbarhet. Du får en bred förståelse för organisationer, marknader och fördjupade kompetenser i datadrivet beslutsfattande samt innovations- och förändringsarbete. Inom ramen för programmet kan du plugga utomlands eller göra praktik. Du väljer företagsekonomi eller nationalekonomi som inriktning och kan efter examen söka vidare till masterprogram.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- JuristprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,90HP1,25Sök/plats20,5
- CivilekonomprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,85HP1,05Sök/plats10,0
- Internationella ekonomprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI16,29HP0,75Sök/plats9,7
- PersonalvetarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI16,14HP0,60Sök/plats9,3
- Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistikUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI16,67HP0,95Sök/plats9,1
- Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service ManagementUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,22HP0,90Sök/plats8,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,06 | 66 | 16,86 | 33 | 107 |
| BII | 16,13 | 11 | 16,24 | 7 | 42 |
| HP | 1,00 | 52 | 1,00 | 29 | 112 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,50 | 1 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 310 | 36 % | 22 | 31 % |
| Män | 552 | 64 % | 48 | 69 % |
| 24 år eller yngre | 780 | 90 % | 66 | 94 % |
| 25–34 år | 70 | 8 % | 4 | 6 % |
| 35 år eller äldre | 12 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ekonomie kandidatprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,86 i betygsgruppen BI, 16,24 i BII, 1,00 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ekonomie kandidatprogrammet HT 2026?
862 personer sökte, och 90 hade programmet som förstahandsval. 70 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med oförändrat jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Lunds universitet, Uppsala universitet, Göteborgs universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod