Digital medieproduktion
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,03 | 15,57 | −1,46 | 24 | −0,82 |
| BII | 18,87 | 16,70 | −2,17 | 12 | −1,56 |
| HP | 0,85 | 0,70 | −0,15 | 10 | −0,11 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,72)
- HP 5 år: fallande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,57 | 16,70 | 0,70 | 311 | 87 | 43 |
| HT 2025 | 16,94 | 18,40 | 0,70 | 403 | 113 | 47 |
| HT 2024 | 17,05 | 15,42 | 0,85 | 431 | 128 | 47 |
| HT 2023 | 17,07 | 15,05 | 0,90 | 397 | 116 | 45 |
| HT 2022 | 17,34 | 15,39 | 1,00 | 417 | 123 | 43 |
| HT 2021 | 17,29 | 18,20 | 0,85 | 543 | 140 | 40 |
| HT 2020 | 17,93 | 18,21 | 0,95 | 479 | 155 | 37 |
| HT 2019 | 17,80 | 18,50 | 1,00 | 464 | 139 | 40 |
| HT 2018 | 17,01 | 17,80 | 0,90 | 548 | 136 | 40 |
| HT 2017 | 17,46 | 18,10 | 1,05 | 514 | 128 | 37 |
| HT 2016 | 16,75 | 19,40 | 1,00 | 499 | 116 | 37 |
| HT 2015 | 16,40 | 16,15 | 0,90 | 539 | 116 | 35 |
| HT 2014 | 17,45 | 17,04 | 0,95 | 578 | 120 | 35 |
| HT 2013 | 16,81 | 15,95 | 0,75 | 574 | 121 | 38 |
| HT 2012 | 17,80 | 16,82 | 0,90 | 503 | 134 | 38 |
| HT 2011 | 15,80 | 15,40 | 0,70 | 396 | 103 | 38 |
| HT 2010 | 15,60 | 14,77 | 0,20 | 358 | 87 | 40 |
| HT 2009 | * | 266 | 76 | 40 | ||
| HT 2008 | * | 200 | 61 | 40 |
Om programmet
Med sitt fokus på användarupplevelser (UX) vänder sig programmet till den som vill vara med och utforma framtidens digitala upplevelser. Innehållet är väl förankrat i aktuell forskning inom fältet människa-datorinteraktion (MDI) och inkluderar bl a användarcentrerad design, konceptdesign och prototyping. Efter utbildningen kan du jobba inom många yrkesområden t ex UX, webbdesign, formgivning och animation.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- SocionomprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,27HP1,00Sök/plats41,6
- PsykologprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI20,95HP1,45Sök/plats52,2
- SocionomprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,30HP0,70Sök/plats8,1
- Studie- och yrkesvägledarprogrammet - DistansutbildningUmeå universitet · Umeå · HT 2025BI14,27HP*Sök/plats8,1
- Psykologprogrammet med inriktning mot idrottUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI20,23HP1,35Sök/plats24,2
- Masterprogram i socialt arbeteUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI–HP–Sök/plats15,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,03 | 22 | 15,57 | 22 | 24 |
| BII | 18,87 | 3 | 16,70 | 3 | 12 |
| HP | 0,85 | 17 | 0,70 | 17 | 10 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,50 | 1 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 177 | 57 % | 28 | 65 % |
| Män | 134 | 43 % | 15 | 35 % |
| 24 år eller yngre | 247 | 79 % | 38 | 88 % |
| 25–34 år | 52 | 17 % | 5 | 12 % |
| 35 år eller äldre | 12 | 4 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Digital medieproduktion vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,57 i betygsgruppen BI, 16,70 i BII, 0,70 på högskoleprovet.
Hur många sökte Digital medieproduktion HT 2026?
311 personer sökte, och 87 hade programmet som förstahandsval. 43 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,37 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod