Biblioteks- och informationsvetenskap, distans
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Halvfart
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
VT 2017 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 509 sökande hittills, varav 617 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2017
9,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar VT 2017 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,42 | 18,03 | −1,39 | 164 | −1,39 |
| BII | 18,78 | 18,68 | −0,10 | 89 | −0,10 |
| HP | 1,20 | 0,90 | −0,30 | 43 | −0,30 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
- BI
- BII
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 509 | 617 | ||||
| VT 2017 | 18,03 | 18,68 | 0,90 | 540 | 215 | 60 |
Om programmet
Vill du arbeta med informationsförmedling med människors behov av kunskap och kulturupplevelser i centrum?
Som bibliotekarie arbetar du med allt från kunskap, information och kultur till digitalisering och läsfrämjande.
Ett digitaliserat samhälle har medfört en stark ökning i mängden information och därmed har kraven på bibliotekarien ökat.
Under utbildningen lär du dig viktiga tekniska och pedagogiska kompetenser som behövs hos framtidens bibliotekarier.
Är du intresserad av ett framtida arbete där du organiserar och tillgängliggör information för olika typer av användare så är den här utbildningen för dig.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Linnéuniversitetet
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Biblioteks- och informationsvetenskap, distansLinnéuniversitetet · Ortsoberoende · VT 2026BI21,72HP1,45Sök/plats55,1
- Biblioteks- och informationsvetenskap, masterprogramLinnéuniversitetet · Växjö · VT 2026BI–HP–Sök/plats27,8
- Biblioteks- och informationsvetenskapLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI17,71HP0,70Sök/plats8,0
- Digital humaniora, masterprogramLinnéuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,3
- Engelsk språk- och litteraturvetenskap, masterprogramLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI–HP–Sök/plats7,5
- Facköversättning i engelska, franska eller tyska, magisterprogram - Inriktning engelska-svenska, deltidLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI–HP–Sök/plats3,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,42 | 24 | 18,03 | 24 | 164 |
| BII | 18,78 | 7 | 18,68 | 7 | 89 |
| HP | 1,20 | 24 | 0,90 | 24 | 43 |
| BF | 4,00 | 2 | 3,00 | 2 | 10 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 120 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 11 |
| BIEX | 19,45 | 3 | 18,88 | 3 | 17 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 270 | 84 % | – | – |
| Män | 239 | 16 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 142 | 9 % | – | – |
| 25–34 år | 523 | 35 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 844 | 56 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Biblioteks- och informationsvetenskap, distans vid Linnéuniversitetet VT 2017?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,03 i betygsgruppen BI, 18,68 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Biblioteks- och informationsvetenskap, distans VT 2017?
540 personer sökte, och 215 hade programmet som förstahandsval. 60 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod