Arbetsvetenskap
Högskolan i Halmstad, Halmstad
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
13,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,66 | 16,88 | −0,78 | 134 | −0,60 |
| BII | 16,97 | 16,97 | oförändrat | 69 | −0,22 |
| HP | 0,80 | 0,80 | oförändrat | 118 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 4 år: varierande (+0,48)
- HP 4 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,88 | 16,97 | 0,80 | 745 | 121 | 55 |
| HT 2025 | 17,44 | 17,40 | 0,80 | 814 | 156 | 55 |
| HT 2024 | 17,73 | 16,25 | 0,75 | 751 | 145 | 60 |
| HT 2023 | 16,45 | 16,27 | 0,60 | 596 | 104 | 60 |
| HT 2022 | 16,40 | 16,01 | 0,75 | 551 | 103 | 55 |
Om programmet
Med en utbildning inom arbetsvetenskap kan du arbeta med att planera, organisera och utveckla verksamheter och tjänster. Utbildningen passar dig som vill arbeta med personalfrågor, rekrytering och kompetens- och organisationsutveckling. Programmet förbereder dig på att arbeta med centrala samhällsfrågor såsom inkludering och exkludering i arbetslivet och på arbetsmarknaden.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Halmstad
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- CivilekonomprogrammetHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI18,70HP1,15Sök/plats19,2
- EkonomprogrammetHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI18,43HP1,10Sök/plats21,3
- Internationella marknadsföringsprogrammetHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI17,02HP0,85Sök/plats10,0
- Bygg- och fastighetsekonomprogrammetHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2025BI15,52HP0,75Sök/plats7,2
- Professionell idrottskarriär och arbetslivHögskolan i Halmstad · Ortsoberoende · HT 2026BI16,70HP*Sök/plats5,8
- Strategisk svenska - digital kommunikation, forensik och marknadsföringHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI*HP*Sök/plats2,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,66 | 38 | 16,88 | 28 | 134 |
| BII | 16,97 | 7 | 16,97 | 7 | 69 |
| HP | 0,80 | 24 | 0,80 | 19 | 118 |
| BF | 3,00 | 1 | 3,00 | 1 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 4 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 600 | 81 % | 43 | 78 % |
| Män | 145 | 19 % | 12 | 22 % |
| 24 år eller yngre | 573 | 77 % | 48 | 87 % |
| 25–34 år | 133 | 18 % | 5 | 9 % |
| 35 år eller äldre | 39 | 5 % | 2 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Arbetsvetenskap vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,88 i betygsgruppen BI, 16,97 i BII, 0,80 på högskoleprovet.
Hur många sökte Arbetsvetenskap HT 2026?
745 personer sökte, och 121 hade programmet som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,56 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod