Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska
Lunds universitet, Lund · INSV
- Måttlig konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,63 | 11,93 | −5,70 | 2 | −3,85 |
| BII | 17,96 | 13,98 | −3,98 | 1 | −1,92 |
| HP | 0,75 | 0,35 | −0,40 | 1 | −0,30 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−2,94)
- HP 5 år: fallande (−0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 11,93 | 13,98 | 0,35 | 270 | 55 | 55 |
| HT 2025 | 15,02 | 19,45 | 0,30 | 305 | 62 | 55 |
| HT 2024 | * | * | * | 258 | 50 | 46 |
| HT 2023 | * | * | * | 211 | 38 | 35 |
| HT 2022 | * | * | * | 222 | 39 | 50 |
| HT 2021 | 15,15 | 14,86 | 0,40 | 222 | 51 | 52 |
| HT 2020 | * | * | * | 205 | 27 | 35 |
| HT 2019 | 16,20 | * | 0,60 | 207 | 46 | 45 |
| HT 2018 | 13,01 | * | 0,40 | 210 | 30 | 45 |
| HT 2017 | 14,87 | 15,90 | 0,70 | 246 | 40 | 45 |
| HT 2016 | 18,00 | 19,05 | 0,70 | 260 | 31 | 19 |
| HT 2015 | 12,80 | 11,85 | * | 216 | 27 | 37 |
| HT 2014 | 13,10 | * | * | 196 | 29 | 35 |
| HT 2013 | * | * | * | 159 | 20 | 23 |
| HT 2012 | * | * | * | 165 | 23 | 28 |
| HT 2011 | * | * | * | 157 | 27 | 24 |
Om programmet
Är du intresserad av det svenska språket och vill förmedla ditt intresse och dina kunskaper till andra? Funderar du på språkets betydelse för individen, kulturen och samhället? Älskar du skönlitteratur, grammatik eller kanske att skriva? Är du dessutom intresserad av språkets betydelse för individ, kultur och samhälle? Då är ämneslärarutbildningen med ingång svenska något för dig.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång engelskaLunds universitet · Lund · HT 2026BI17,40HP0,75Sök/plats6,5
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång matematikLunds universitet · Lund · HT 2026BI16,76HP1,25Sök/plats5,7
- Kompletterande pedagogisk utbildning (grundnivå), Inriktning mot gymnasieskolan, ett ämneLunds universitet · Lund · VT 2026BI–HP–Sök/plats5,0
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska som andraspråkLunds universitet · Lund · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,8
- Ämneslärarutbildning i musik med inriktning mot gymnasieskolan, Instrumental ensemble, rockLunds universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats6,1
- Kompletterande pedagogisk utbildning (grundnivå), Inriktning mot årskurs 7-9, ett ämneLunds universitet · Lund · VT 2026BI–HP–Sök/plats11,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,63 | 34 | 11,93 | 31 | 2 |
| BII | 17,96 | 3 | 13,98 | 3 | 1 |
| HP | 0,75 | 19 | 0,35 | 18 | 1 |
| BF | 4,00 | 1 | 3,50 | 2 | 1 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 196 | 73 % | 42 | 76 % |
| Män | 74 | 27 % | 13 | 24 % |
| 24 år eller yngre | 239 | 89 % | 50 | 91 % |
| 25–34 år | 27 | 10 % | 5 | 9 % |
| 35 år eller äldre | 4 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 11,93 i betygsgruppen BI, 13,98 i BII, 0,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska HT 2026?
270 personer sökte, och 55 hade programmet som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −3,09 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod