3D-animation och visualisering
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,86 | 15,70 | −1,16 | 43 | −1,41 |
| BII | 16,81 | 14,76 | −2,05 | 17 | −1,73 |
| HP | 0,75 | 0,45 | −0,30 | 12 | −0,24 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−1,49)
- HP 5 år: fallande (−0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,70 | 14,76 | 0,45 | 344 | 62 | 30 |
| HT 2025 | 16,44 | 14,76 | 0,70 | 344 | 69 | 22 |
| HT 2024 | 16,46 | 14,07 | 0,70 | 377 | 75 | 22 |
| HT 2023 | 14,41 | 14,85 | 0,35 | 372 | 60 | 45 |
| HT 2022 | 16,83 | 18,15 | 0,60 | 456 | 75 | 22 |
| HT 2021 | 17,19 | 16,05 | 0,80 | 551 | 117 | 22 |
| HT 2020 | 16,35 | 19,63 | 0,50 | 373 | 74 | 22 |
| HT 2019 | 16,91 | 18,23 | 0,95 | 370 | 66 | 22 |
| HT 2018 | 16,20 | 17,28 | 0,85 | 454 | 73 | 22 |
| HT 2017 | 16,82 | 18,75 | 0,90 | 522 | 84 | 22 |
| HT 2016 | 17,82 | 17,40 | 1,00 | 560 | 92 | 20 |
| HT 2015 | 17,90 | 20,58 | 1,00 | 667 | 112 | 20 |
| HT 2014 | 18,60 | 18,03 | 1,00 | 608 | 116 | 20 |
| HT 2013 | 13,20 | 13,18 | * | 318 | 68 | 20 |
| HT 2012 | 15,00 | 15,33 | * | 239 | 58 | 20 |
| HT 2011 | * | – | * | 201 | 50 | 18 |
| HT 2010 | * | 11,66 | * | 221 | 42 | 18 |
| HT 2009 | * | 196 | 58 | 14 |
Om programmet
## Om utbildningen
Som animatör och visualiserare arbetar du med att skapa illustrationer, animationer, visuella effekter samt bildberättelser för att förmedla ett budskap, en känsla eller ett intryck. Du tränas i detta genom workshops, föreläsningar och seminarier där du får chansen att utveckla din kompetens inom såväl praktisk produktion och teknik som design och estetiskt uttryck. Genom handledning får du möjlighet att utveckla din personliga färdighet.
Du får stöd i din personliga utveckling genom handledning och täta kontakter med lärare och studiekamrater. Här får du också möjlighet att tillämpa dina kunskaper i verksamhetsanknutna projekt som ger dig material till din framtida portfolio. Efter utbildningen har du en akademisk examen inom informatik, vilket borgar för en förståelse för bland annat designprocessen, projekthantering och produktionsmetoder.
## Arbetsliv
Utbildningen förbereder för egetföretagande eller arbete inom exempelvis animerad film-, specialeffekter, datorspel- eller reklambranschen. Du kan också arbeta inom samhällsplanering eller inom tillverkningsindustrin med visualisering. En viktig del i din förberedelse för yrkeslivet är skapandet av en egen portfolio - en nödvändighet när det handlar om att söka arbete eller uppdrag som 3D-designer. Under de tre åren får du många tillfällen att skapa både bilder och filmer men också text och andra objekt till din portfolio.
## Arbetsintegrerat lärande - AIL
AIL (arbetsintegrerat lärande) är en naturlig del av utbildningen med nära koppling till bransch och företagande. Under utbildningen möter studenterna yrkeslivet på flera sätt genom gästföreläsare som lånas in från företag men också i programvaror och uppgifter. Ett återkommande inslag är externa uppdrag mot kunder vilket bidrar till insikter om hur både processen och yrket fungerar men också bygger nätverk och portfolio inför framtiden. Det finns även möjlighet att gå på praktik under en period hos ett företag i branschen som en del av utbildningen.
Behörighet: Grundläggande behörighet. Du behöver också: Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 och 1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan Väst
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,86 | 16 | 15,70 | 16 | 43 |
| BII | 16,81 | 3 | 14,76 | 3 | 17 |
| HP | 0,75 | 10 | 0,45 | 10 | 12 |
| BF | 4,00 | 1 | 3,00 | 1 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 2 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 141 | 41 % | 15 | 50 % |
| Män | 203 | 59 % | 15 | 50 % |
| 24 år eller yngre | 237 | 69 % | 20 | 67 % |
| 25–34 år | 81 | 24 % | 7 | 23 % |
| 35 år eller äldre | 26 | 8 % | 3 | 10 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på 3D-animation och visualisering vid Högskolan Väst HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,70 i betygsgruppen BI, 14,76 i BII, 0,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte 3D-animation och visualisering HT 2026?
344 personer sökte, och 62 hade programmet som förstahandsval. 30 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,74 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod