Yoga
Stockholms konstnärliga högskola · Dans
- 7,5 hp
- Distans
- Deltid 25 %
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 21,25 i BI, 21,20 i BII, 1,10 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 765 sökande hittills, varav 165 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,2 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 765 | 165 | ||||
| HT 2026 | 21,25 | 21,20 | 1,10 | 823 | 218 | 100 |
| VT 2026 | 19,13 | 19,61 | * | 457 | 124 | 200 |
| VT 2025 | 20,74 | 21,62 | 0,95 | 358 | 107 | 60 |
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,25 | 28 | 342 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 21,20 | 5 | 98 |
| HP | Högskoleprovet | 1,10 | 33 | 35 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 15 |
| AP | Tidigare akademiska poäng | 165 | 33 | 358 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 2 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i dans vid Stockholms konstnärliga högskola
- Dans som estetisk lärprocess i undervisning, ingår i KulturskoleklivetStockholms konstnärliga högskola · Distans · HT 2026BI*HP*Sökande25
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 743 | 90 % | 87 | 87 % |
| Män | 80 | 10 % | 13 | 13 % |
| 24 år eller yngre | 90 | 11 % | 11 | 11 % |
| 25–34 år | 195 | 24 % | 30 | 30 % |
| 35 år eller äldre | 538 | 65 % | 59 | 59 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Yoga vid Stockholms konstnärliga högskola?
HT 2026 krävdes minst 21,25 i BI, 21,20 i BII, 1,10 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Yoga HT 2026?
823 personer sökte, och 218 hade kursen som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod