Webbdesigner
- 60 hp
- Distans
- Helfart
- Blandad tid
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 krävdes minst 19,38 i BI, 18,34 i BII, 0,80 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 670 sökande hittills, varav 208 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
10,8 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 670 | 208 | ||||
| VT 2026 | 19,38 | 18,34 | 0,80 | 968 | 330 | 90 |
| VT 2025 | 19,58 | 19,70 | 0,85 | 1 193 | 506 | 100 |
| VT 2024 | 19,48 | 19,70 | 0,90 | 1 276 | 512 | 100 |
| VT 2023 | 20,00 | 20,21 | 1,05 | 1 507 | 666 | 90 |
| VT 2022 | 19,48 | 19,51 | 1,15 | 1 367 | 573 | 70 |
| VT 2021 | 20,10 | 18,97 | 1,10 | 1 325 | 488 | 70 |
| VT 2020 | 19,66 | 20,20 | 0,90 | 638 | 223 | 70 |
| VT 2019 | 19,73 | 20,19 | 1,00 | 1 067 | 329 | 70 |
Om kursen
Kurspaketet Webbdesigner vänder sig till dig med stort intresse för webben och som vill kunna designa och producera professionellt innehåll för webben. I kurserna blandas teori med praktik inom områden som grafisk design, HTML och CSS samt programmering. Vi går också igenom aktuella koncept inom branschen som exempelvis User Experience Design (UXD), responsiv design och den semantiska webben. Efter avslutat kurspaket ska du kunna skapa en avancerad webbplats med design och funktion som har användaren i fokus.
Undervisningen bedrivs som föreläsningar, seminarier och laborationer vilket ställer krav på självständigt arbete.
Utbildningen ges helt nätbaserad. Följande delkurser om vardera 7,5 hp ingår i utbildningen:
- Grafisk design för webb
- Webbutveckling med HTML och CSS
- Designprocesser för digitala projekt
- Grundläggande javascriptprogrammering
- Avancerad webbutveckling med HTML och CSS
- Webbprogrammering
- Javascriptramverk
- Tillämpad webbutveckling
[
]()Kurspaketet ges helt nätbaserat. Inspelade föreläsningar, fritt för student att se dem när de vill. Seminarium kan förekomma. Vi försöker förlägga dessa både dagtid och kvällstid så gott vi kan. Det förekommer många olika typer av grupparbeten, och det är ofta upp till grupperna när, var och hur de genomförs. Kurserna examineras genom hemtentamen samt inlämningsuppgifter förekommer. Olika tider, oftast obundna i tid på dygnet. Tekniken som används är blandat, filmer på diverse streamingtjänster, videokonferens via Zoom och diskussionsforum i lärplattformen Canvas. Sedan använder vissa kurser specifika programvaror för till exempel övningar. Undervisningen är på helfart och vi rekommenderar inte att studenter arbetar eller studerar på annan utbildning heltid samtidigt som sina studier på denna utbildning.
Mer infomation om distansstudier finner du här, [Studera på distans]()
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Högskolan Väst
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,38 | 29 | 251 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 18,34 | 6 | 87 |
| HP | Högskoleprovet | 0,80 | 36 | 51 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 1 | 12 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 38 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 2 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165,0 | 18 | 231 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 683 | 71 % | 60 | 67 % |
| Män | 285 | 29 % | 30 | 33 % |
| 24 år eller yngre | 158 | 16 % | 11 | 12 % |
| 25–34 år | 458 | 47 % | 41 | 46 % |
| 35 år eller äldre | 352 | 36 % | 38 | 42 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Webbdesigner vid Högskolan Väst?
VT 2026 krävdes minst 19,38 i BI, 18,34 i BII, 0,80 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Webbdesigner VT 2026?
968 personer sökte, och 330 hade kursen som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod