Tyska: Nybörjarkurs 1
Lunds universitet, Lund · Tyska
- 15 hp
- Campus
- Halvfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 20,57 i BI, 1,20 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 110 sökande hittills, varav 17 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,2 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 110 | 17 | ||||
| HT 2026 | 20,57 | – | 1,20 | 144 | 25 | 20 |
| VT 2026 | 21,66 | – | 1,20 | 83 | 14 | 18 |
| HT 2025 | 20,00 | – | 1,45 | 99 | 22 | 20 |
| VT 2025 | 19,06 | – | 0,95 | 78 | 17 | 18 |
| HT 2024 | 19,89 | – | * | 104 | 17 | 20 |
| VT 2024 | 20,88 | 19,77 | * | 93 | 18 | 20 |
| VT 2023 | 20,63 | – | 1,25 | 87 | 18 | 20 |
| VT 2022 | 17,76 | 18,15 | * | 102 | 17 | 25 |
| VT 2021 | * | * | * | 79 | 14 | 39 |
| VT 2020 | 19,05 | 21,20 | 0,60 | 83 | 16 | 30 |
| VT 2019 | 18,00 | * | 0,70 | 65 | 13 | 20 |
| VT 2018 | 19,74 | 17,58 | 1,00 | 106 | 16 | 20 |
| VT 2017 | 21,80 | – | 1,45 | 96 | 24 | 20 |
| VT 2016 | 22,08 | 20,10 | 0,95 | 129 | 17 | 20 |
| VT 2015 | 20,30 | 18,30 | 1,00 | 107 | 20 | 20 |
| VT 2014 | 20,00 | 20,10 | 0,95 | 106 | 23 | 30 |
| VT 2013 | 21,35 | 21,70 | * | 96 | 15 | 20 |
| VT 2012 | 20,53 | – | 1,10 | 103 | 25 | 20 |
| VT 2011 | 19,74 | 18,84 | 0,80 | 104 | 21 | 35 |
| VT 2010 | 1,10 | 105 | 21 | 20 | ||
| VT 2009 | * | 82 | 18 | 43 | ||
| HT 2008 | * | 105 | 19 | 46 | ||
| VT 2008 | * | 34 |
Om kursen
Vill du lära dig tyska från grunden utan att studera på heltid? Den här kursen på halvtid erbjuder en flexibel lösning för dig som vill bygga upp ditt tyska ordförråd, lära dig grundläggande tysk grammatik och träna både tal och skrift.
Den här kursen utgör första delen av nybörjarkursen och vänder sig till dig som inte har några förkunskaper i tyska. Detta är en kurs på halvfart, vilket innebär att du läser 15 högskolepoäng (hp) per termin. Det kan vara lämpligt om du vill läsa en annan kurs samtidigt, om du jobbar mycket eller om du av någon annan anledning känner att du inte vill studera tyska på heltid. Kursen består av två delkurser som fokuserar på olika aspekter av språket.
På kursen bygger du stegvis upp ditt ordförråd och lär dig grunderna i tysk grammatik. Du tränar läs- och hörförståelse, uttal och praktisk grammatik genom övningar och genomgångar på lektioner. Parallellt utvecklar du din skriftliga språkfärdighet genom att arbeta med olika typer av texter och inlämningsuppgifter, där du får möjlighet att uttrycka dig på tyska och få individuell återkoppling.
Efter avslutad kurs kommer du att kunna förstå grunderna i tysk grammatik, förstå och skriva enklare tyska texter och behärska vanliga ord och uttryck. Du får också en djupare förståelse för språkets struktur och hur det förhåller sig till svenskan.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Lunds universitet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,57 | 7 | 27 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | – | 0 | 3 |
| HP | Högskoleprovet | 1,20 | 7 | 16 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 0 |
| EGSYS | Särskild urvalsgrupp | – | 0 | 0 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165,0 | 6 | 15 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i tyska vid Lunds universitet
- Tyska: NybörjarkursLunds universitet · Lund · HT 2026BI*HP*Sökande98
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 90 | 63 % | 7 | 35 % |
| Män | 54 | 38 % | 13 | 65 % |
| 24 år eller yngre | 99 | 69 % | 13 | 65 % |
| 25–34 år | 28 | 19 % | 6 | 30 % |
| 35 år eller äldre | 17 | 12 % | 1 | 5 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Tyska: Nybörjarkurs 1 vid Lunds universitet?
HT 2026 krävdes minst 20,57 i BI, 1,20 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Tyska: Nybörjarkurs 1 HT 2026?
144 personer sökte, och 25 hade kursen som förstahandsval. 20 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod